Unutrašnje jezgro Zemlje je možda promijenilo oblik u posljednjih 20 godina, prema grupi naučnika.

Obično se vjeruje da je unutrašnje jezgro naše planete u obliku lopte, ali su se njegovi krajevi možda deformisali za 100 metara ili više uvis na nekim mjestima, prema profesoru Džonu Vidaleu koji je predvodio ovo istraživanje.

Jezgro Zemlje je kucajuće srce naše planete jer proizvodi magnetno polje koje sprečava da se život sprži od Sunčevog zračenja.

Unutrašnje jezgro se okreće nezavisno od tečne spoljne kore i ostatka naše planete.

Bez ovog kretanja, Zemlja bi umrla i postala više kao jalovi Mars, koji je izgubio magnetno polje prije više milijardi godina.

Promjena oblika mogla bi da se dešava na mjestima na kojima se ivica čvrstog unutrašnjeg jezgra dodiruje sa ekstremno vrelim tečnim metalnim spoljnim jezgrom.

Naučnici tvrde: Unutrašnje jezgro Zemlje je možda promijenilo oblik

Istraživanje je objavljeno u naučnom časopisu Nature Geoscience.

Naučnici su isprva pokušavali da otkriju zašto se unutrašnje jezgro usporilo u odnosu na brzinu Zemljine rotacije prije nego što se ponovo ubrzalo 2010. godine.

Jezgro se nalazi na oko 6.400 kilometara od Zemljine površine i, uprkos uloženim krajnjim naporima, naučnici do sada nisu uspijevali da stignu do njega.

Profesor Vidale, naučnik sa Univerziteta u Južnoj Kaliforniji, pronašao je još dokaza za potkrepljivanje teorije da se tokom tih godina unutrašnje jezgro usporilo negde oko 2010. godine.

Ali je njegov tim takođe pronašao dokaze za mijenjanje oblika unutrašnjeg jezgra. Izgleda da se to dešava na granici unutrašnjeg i spoljnog jezgra, na mjestu gdje se unutrašnje jezgro nalazi blizu tačke topljenja.