Zbog čega je Neretva nizvodno neprepoznatljiva. Zanimljiva je i gotovo crna boja akumulacije novog jezera koja je "neutralisala" smaragdnu boju kao jedan od simbola Neretve
Nema ništa od pisanja, ovo je nasilje nad prirodom – komentar je na fotografije koje su objavili iz Fondacije Atelje za društvene promjene – ACT nakon što su proteklog vikenda posjetili i obišli Ulog kod Kalinovika gdje su u toku završni radovi na hidroelektrani „Ulog“ čiji je investitor EFT Group Vuka Hamovića. Zatekli su i uslikali „na dijelu ispod brane na desetine mrtvih riba i rakova”.
Uništavamo stihijski godinama prirodna bogastva Bosne i Hercegovine, šume, rijeke, planine. Jaki smo na priči, čudimo se grandioznim objektima po Trebeviću, Bjelašnici...Gledamo i slikamo nestanak šuma, uništavanje planinarskih staza, biljnog i životinjskog svijeta. Šutimo, a termiti su na zadatku.
Predstavnici investitora su u više navrata isticali da će ovaj objekat poštovati sve relevantne direktive Evropske unije o zaštiti životne sredine, ali užasavajući prizori na koje su naišli iz ove Fondacije ozbiljno potkopavaju ove navode, piše Slobodna Bosna.
Neretva nizvodno neprepoznatljiva
Iako se nalazimo u izuzetno sušnom periodu, što za posljedicu ima niske vodostaje svih rijeka, probno punjenje akumulacije HE "Ulog" traje već 20-ak dana, iz Fondacije dalje pitaju:
Zbog čega je Neretva nizvodno neprepoznatljiva. Zanimljiva je i gotovo crna boja akumulacije novog jezera koja je "neutralisala" smaragdnu boju kao jedan od simbola Neretve.
Pored navedenog, zatekli su užasavajuće prizore – “na desetine mrtvih riba i rakova na koje smo naišli u dijelu ispod brane visine 53 metra, odakle se veći dio Neretve, kanalom dužine od oko 2,7 kilometara, preusmjerava u mašinsko postrojenje.”
Iz Fondacije Atelje za društvene promjene, koji se aktivno već godinama bore protiv izgradnje HE Ulog, alarmiraju još jednom na to kako bi planirana akumulacija potopila dio Velje strane, koja predstavlja jednu od najnestabilnijih padina u regionu, te koja je podložna urušavanju, klizanju i spiranju.
„U kombinaciji s jačim zemljotresom i vodenom akumulacijom može da izazove katastrofalnu situaciju nizvodno, prvenstveno u Konjicu i ostalim naseljenim mjestima. HE "Ulog" je ekološka bomba i sigurnosna prijetnja te ovaj projekat nije smio biti niti ozbiljnije razmatran, a kamoli realizovan. Posljedice bi mogle biti fatalne“, upozoravaju.
Na kraju su pozvali institucije, prvenstveno na državnom nivou, uključujući i Pravobranilaštvo Bosne i Hercegovine, da posvete pažnju problematici izgradnje ove kontroverzne hidroelektrane i konačno poduzmu konkretne aktivnosti u pravcu zaštite smaragdne kraljice Neretve.