Ovogodišnji "Marš mira" kojom su se nakon pada Srebrenice kretali rijetki koji su uspjeli izbjeći obruč i napad srpskih snaga koje su zauzele grad pod zaštitom UN baze sa holandskim vojnicima okupio je više od 5.000 učesnika.

Danas je završena prva etapa, a o organizaciji, broju učesnika i dosadašnjem odvijanju ovog važnog podsjećanja na ljude koji su se izvukli iz grotla smrti, te drugim načinima obilježavanja godišnjice genocida razgovarali smo s gospodinom Nerminom Alivukovićem, sekretarom organizacionog odbora ovogodišnje manifestacije:

„Uz zahvalnost što imam priliku da govorim o obilježavanju godišnjice genocida u vašem programu moram napomenuti da smo još prošle godine krenuli sa pripremama a isti tim će uskoro početi pripremati i načine obilježavanja 30. godišnjice genocida 2025. godine. Svi ljudi koji su u organizacionom odboru su u organizaciji već duži niz godina i mogu s ponosom reći da smo pravoremeno završili sve pripreme za ovogodišnje obilježavanje godišnjice genocida. Također na bazi nekih prethodnih iskustava odlučili smo da se godišnjica genocida ne organizira samo za taj dan, nego da pokušamo različitim aktivnostima držati pažnju na taj fakat tokom cijele godine i kako ste i sami rekli neki od događaja su već ranije realizirani“, napominje Nermin Alivuković potencirajući da će događaji koji govore o genocidu u Srebrenici trajati od marta do kraja septembra pri čemu će poseban fokus biti na edukaciji.

Nermin Alivuković za DDBiH: Važan program obilježavanja godišnjice genocida u Srebrenici

„U tom smislu bih posebno htio naglasit da će se ovdje tokom jula održati ljetni univerzitet na kojem se okupljaju studenti iz raznih dijelova svijeta kada se imaju priliku upoznati sa svim aspektima i faktima vezanim za 11 juli kao dan izvršenja genocida nad Bošnjacima. Pored tog sadržaja planiramo i brojne izložbe među kojima treba naznačiti i onu u sjedištu generalne skupštine Ujedinjenih naroda ali se ne trebaju zaboraviti ni već tradicionalni „Marš mira“ biciklistički, trkački i motoristički ultramaratoni a posebno želim izdvojiti i novinarsku nagradu Nino Čatić i koristim ovu priliku da se zahvalim svima koji su pomogli da se uspostavi jedna takva nagrada koja je pravovremena i zaslužena ne samo zbog našeg Nine nego i zbog novinarstva“, napominje Nermin Alivuković.

Pogledajte kompletan razgovor, koji je sa sekretarom organizacionog odbora obilježavanja 29. godišnjice genocida u Srebrenici, vodila naša Amira Jablan.