Nakon utapanja 12 ljudi u pokretu na sjeveroistoku BiH postavlja se pitanje nadzire li se i kako plava granica Zvorničke regije koja je godinama označena kao kritična tačka za ilegalne prelaske migranata iz susjedne Srbije u BiH?

O ovoj temi razgovarali smo sa načelnikom Bratunca, Lazarom Prodanovićem i načelnikom sektora za operativnu podršku u Službi za poslove sa strancima, Radetom Kovačem, a slučaj utapanja migranata komentirao je i ministar za ljudska prava i izbjeglice Sevlid Hurtić.

Prodanović je istaknuo da je ovo najveća tragedija koja se desila na rijeci Drini, ali i najveća tragedija na rijeci na području Zapadnog Balkana.

Nakon završetka procedure od Granične policije, navodi Kovač, Službi za poslove sa strancima je predato 15 osoba, od toga je 12 maloljetnih.

“Uz jednu pomoć IOM-a, te osobe su iz Zvornika prevezena u prihvatne centre u Blažuj i Ušivak. Sve veći i veći broj imamo ilegalnih ulazaka, mislim da je to jedna vrsta obaveze ne samo organa u BiH, nego zajedničkih aktivnosti između Srbije i BiH”, istaknuo je Kovač za N1, i dodao:

“Što se tiče sporazuma readmisije sa Srbijom, on je tu na niskom nivou i mislim da u narednom periodu, ako žele organi u BiH da efikasno upravljaju, onda taj sporazum sa Srbijom treba biti na istom nivou ili približno sporazumu sa readmisijom u Hrvatskoj”.

Ministar za ljudska prava i izbjeglice Sevlid Hurtić je otkrio da je saznao u razgovoru sa ljudima iz Granične policija i ljudima koji su bili tu, da osoba koja je prevozila migrante je njih oko 30 tu noć prevezla.

“Rekli su mi da je čamac prevezao njih 30 i da se vraćao po druge, i da prelaskom tog drugog se čamac prevrnuo i stadalo je 12 osoba”, kazao je Hurtić.

Da li je poznato ko je krijumčar?

“Informacije govore da je to državljanin BiH i da ima već neki sudski proces, čeka suđenje ili presudu. On je sada u bijegu. Govore i da je on imao kapuljaču, prsluk, dok drugi nisu imali adekvatnu opremu”, naveo je ministar Hurtić.