Posljednjih dana ambasada SAD sve češće se oglašava u vezi politike manjeg bh. entiteta a koja je povezana sa predsjednikom tog entiteta Miloradom Dodikom. U svojim nastupima postavljaju pitanje gdje su novci građana koji su potrošeni za davanje poslova firmama bliskim predsjedniku bh. entiteta RS.

Ovo je jedan novi momentum u nastupu američke ambasade koja jasno daje do znanja da prati sve šta se dešava u našoj državi. O ovim temama smo razgovarali sa Seadom Numanovićem, urednikom portala politički.ba, u emisiji '7PLUS.'

-Meni ova zadnja inicijativa američke ambasade djeluje ozbiljno. Ova američka administracija vrši ozbiljan pritisak na Dodka. Ostala mu je još jedna banka na koju se može osloniti. Ambasada provodi nešto što do sada nismo vidjeli a Dodik sada nema inicijativu. Njegove poluge moći se polahko tope ali ne znači da je to njegov kraj. Nisam siguran da je Trump pobjednik ovih izbora u koga se uzda Dodik – kaže Numanović.

Komunikacija američkog ambasadora Michalea Murphyja za neke djeluje neozbiljno. Numanović podsjeća da je upravo ambasador dobio podršku američke administracije govoreći kako je to predsjednikov čovjek.

-Zašto ne bi trebao voditi ovakvu konverzaciju? Dobio je podršku O'Briena kada je rekao da je Murphy čovjek američkog predsjednika. Nemojte zaboraviti da je Dodik u offsideu. Postoje rezultati koji se ne mogu poništiti – ističe Numanović.

Milorad Dodik je na vlasti skoro dvije decenije gdje je raširio svoju mrežu uticaja. Numanović ističe da je njegova retorika retorika SANU-a te da Deklaracija svesrpskog sabora nije ništa na šta države regiona nisu navikle od strane Srbije.

-Vrijeme čini svoje. Dodik je skoro dvije decenije na vlasti a svakim izbornim ciklusom širi dijapazon svojih partnera. To je retorika SANU-a i Beograda. Deklaracija je popis svega onoga čemu su države regiona izložene od strane Srbije. Nekada se to zvalo Načertanije a danas je to Deklaracija. Vole Rusiju ali više vole eure, zato niko ne ide da radi u Rusiju nego na Zapad. Politika Vučića je politika šibicarenja. Njegova pozicija odnosno pozicija Srbije je takva zbog prirodne situacije kao što su broj stanovništva i prirodni resursi koji su interesantni Zapadu – navodi Numanović.

Predstojeći izbori u Americi će imati konsekvence po cijeli svijet. Tako se nešto očekuje i u BiH. Međutim, Numanović podsjeća da pobjedom Trumpa 2016. godine politika SAD se nije značajnije promijenila prema regionu.

-Sve zavisi ko šta očekuje. Kada je Trump pobijedio 2016. Šešelj je izašao sa onom majicom Trumpe Srbine pa se ništa nije desilo. Mislim da su tu dva ključna problema. Prvo, presitni smo za bilo kojeg zvaničnika. Drugo, neozbiljni smo. Smatramo da bilo koji državnik liježe i ustaje sa mišlju o državama Zapadnog Balkana. Jedino teški krvavi rat može izazvati pažnju svjetskih lidera. To se neće desiti te je vrijeme da shvatimo da je ovo naša država o kojoj moramo vodititi računa – kaže Numanović.