U ovom zavodu su svoje školovanje i osposobljavanje za život imala djeca s poteškoćama u razvoju. Iako je nakon velikog pritiska javnosti Ministarstvo izdalo privremenu saglasnost za rad internata, ministrica Hota još nije dala saglasnost za rad dnevnih radionica Zavoda za specijalno obrazovanje i odgoj djece „Mjedenica“. U današnjem izdanju emisije „Dobar dan, BiH“ naša urednica Elma Odobašić razgovarala je s direktoricom Zavoda za specijalno obrazovanje i odgoj djece „Mjedenica“ Zumretom Jeina, socijalnom radnicom u Zavodu Elmom Mulalić i Almom Turković, majkom jednog od korisnika Zavoda „Mjedenica“. „Nama se ništa nije promijenilo iako sad imamo jedno blago olakšanje koje je donijela privremena saglasnost za internat, ali je problem s radionicama ostao isti i mi se i dalje osjećamo isto – tužno i uznemireno“, ističe Alma Turković opisujući i koliko je njenom djetetu boravak od samo deset dana u internatu pomogao u smislu poboljšanja njegovog odnosa prema sebi i životu. „Naučio je da sam ide u kupatilo, da se obuče, pospremi krevet... Sve što prije nije bilo nikako moguće, u internatu je postigao za samo deset dana i danas to tako funkcioniše“, potvrđuje Alma Turković, želeći pohvaliti stručnost uposlenika i postizanje potrebnog načina ophođenja koji je dao odlične rezultate.
„Zahvaljujući ovom privremenom rješenju, koje je na snazi do pronalaženja stvarnog sistemskog rješenja, djeca će od 2. septembra, s početkom nove školske godine, ipak moći koristiti usluge internata, što znači da im je time omogućeno i redovno školovanje. Za radionice za radnu okupaciju još nismo dobili nikakve zvanične odgovore, ali se nadamo jer smo dobili neko obećanje, a te radionice su od velike važnosti i pomoći za naše korisnike. Mi, zaista, ne možemo da prihvatimo činjenicu da nam niko nije ponudio alternativu, jer kako sad stvari stoje, krajem jula smo dovedeni u poziciju da nemamo način na koji bismo mogli nastaviti raditi programe u radionicama za radnu okupaciju koji su od velike važnosti. Osim programa koje dobijaju u radionicama kao cjeloživotno učenje, ovo je za njih životno važno jer im daje priliku da se druže, da se socijalizuju, jer većina naših korisnika nije u stanju da sama npr. ode u kafić“, ističe važnost svih segmenata u Zavodu “Mjedenica“ njegova direktorica Zumreta Jeina, koja potvrđuje da bi bilo nedopustivo ukinuti priliku za ovakav rad i okupaciju nakon navršene 26. godine.
„Zavod 'Mjedenica' je jedna kompleksna ustanova i mi to stalno napominjemo i zbog te specifičnosti nismo dosad nikad ni bili u tom sistemu pedagoških standarda niti smo mogli biti stavljeni, da tako kažem, 'u isti koš' s drugim centrima. Naše radionice još od 2008. i prve velike recesije niko ne plaća, ali mi nismo nikada zaustavili rad. Problem je što nas je sve ovo apsolutno šokiralo i dodatno istraumatiziralo roditelje naših korisnika, kao da im nije dosta trauma za cijeli život. Naša je radionica jedina, prema našim saznanjima, koja predstavlja jedinstven sistem brige prema djeci. Umjesto da se razvijaju sistemi pomoći i podrške djeci i roditeljima, njima je pomoć itekako potrebna, ide se u drugom pravcu“, napominje Elma Mulalić, socijalna radnica koja je u stalnim kontaktima i s korisnicima i s njihovim roditeljima i na dnevnom nivou prati svaku promjenu i napredak u njihovom razvoju.
„Pazite, za nas je ovaj odmor od tri mjeseca nazadovanje. Naša su djeca u tom periodu zatvorena, jer nemojmo se zavaravati, niko se neće družiti s njima. Oni imaju svoje prijatelje samo u radionicama ili u Zavodu i ta tri mjeseca on se ne druži, nema socijalizacije, mi smo tada sami“, precizno pojašnjava Alma Turković razloge zbog kojih je važno postojanje Zavoda „Mjedenica“ u njegovoj sadašnjoj formi.
O drugim dokazima važnosti postojanja Zavoda „Mjedenica“ u sadašnjem formatu i sa svim segmentima i šansama za to gledajte u kompletnom razgovoru koji je s našim današnjim gošćama u „Dobar dan, BiH“ vodila Elma Odobašić.