Za sutra je zakazana vanredna sjednica Doma naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, a na dnevnom redu su Prijedlog zakona o Južnoj interkonekciji te izbor sudija Ustavnog suda FBiH.
Podsjećamo da je Klub Bošnjaka u parlamentarnu proceduru uputio Prijedlog zakona o gasovodu Južna interekonekcija Bosna i Hercegovina i Republika Hrvatska" sakupio potpise za stavljanje ove tačke na dnevni red jer sjednica prethodno nije bila zakazana.
Podsjećamo da je 12. decembra Predstavnički dom Parlamenta FBiH usvojio Prijedlog zakona o Južnoj interkonekciji.
Delegatkinja u Klubu Bošnjak Aida Obuća kazala je za Hayat.ba da će tražiti da ova tačka bude razmatrana kao prva na dnevnom redu sutrašnje sjednice.
- Iz razloga što je ta vanredna sjednica zakazana na inicijativu dvije trećine delegata iz Kluba Bošnjaka. Smatramo da je to prioritet u odnosu na sve ostale tačke koje su se tu našle na dnevnom redu sjednice uz ovaj naš zahtjev – kazala nam je Obuća.

Očekuje da zakon bez problema prođe u Domu naroda FBiH.
- Smatramo da će, nakon što to bude usvojeno i podržano, Zakon i u konačnici biti usvojen, bez dodatnih intervencija u vidu bilo kakvih dodatnih amandmana koji bi promijenili tekst zakon koji je usvojen na Predstavničkom domu. Što se tiče blokada, ne bi ih trebalo biti, očekujem da svi delegati budu prisutni. Što se tiče ulaganja vitalnog nacionalnog interesa, to se može desiti tek nakon usvajanja Zakona – napomenula je Obuća.
Podsjećamo da za ovaj zakon u Predstavničkom domu nisu glasali zastupnici HDZ-a, dok su članovi drugih stranaka s hrvatskim predznakom bili suzdržani.
Za usvajanje zakona u Domu naroda potrebna je opća većina, što druge stranke, bez HDZ-a, mogu osigurati.
Za pokretanje vitalnog nacionalnog interesa u Domu naroda je potrebno 16 delegata, a šta HDZ nema bez podrške drugih stranaka koje su u Predstavničkom domu bile suzdržane. Do toga mogu doći glasovima tri delegata HDZ-a 1990.

Strateški projekt za BiH

Usvajanjem ovog zakona spriječit će se ovisnost o ruskom plinu na način da će ukapljeni plin stići iz Hrvatske, odnosno preko Zagvozda i Imotskog do Posušja, a onda dalje prema ostatku države.
Riječ je o strateškom projektu za Bosnu i Hercegovinu.


Kada je riječ o izboru sudije Ustavnog suda, na dnevnom redu će se naći lista stara dvije godine. Obuća smatra da je riječ o očiglednom pokušaju nametanja željenih kadrova koji predstavlja direktnu prijetnju nezavisnosti i integritetu Ustavnog suda FBiH.
- Među "preferencijalnim" kandidatima se nalaze Slaviša Bjelogrlić, savjetnik visokog predstavnika, i Monika Mijić, v.d. agentica pred Evropskim sudom za ljudska prava. Zabrinjava činjenica da oba kandidata, pored potencijalnih manjkavosti u biografijama, povezuju i napori za rušenje krucijalne presude "Kovačević." Upravo ta povezanost jasan je indikator stvarne pozadine ovog imenovanja koje za cilj ima jačanje daljih etničkih podjela time narušavajući integritet i multietnički karakter kako institucija tako i samog entiteta Federacije BiH – navela je Obuća.