Od maja sljedeće godine državljani Velike Britanije i još nekih zemalja, kao što su prvenstveno državljani Zapadnog Balkana i to Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, kao i Moldavije i Ukrajine morat će platiti sedam eura takse za vizu za ulazak u šengenski prostor.
Evropska komesarka za unutrašnje poslove Ylva Johansson potvrdila je da će Evropski sistem putnih informacija i autorizacije (Etias), prema kojem će britanski, ali i drugi građani građani morati podnijeti zahtjev za ukidanje viza prije ulaska u Evropsku uniju, vjerojatno stupiti na snagu od maja sljedeće godine.
To će se također odnositi na građane drugih zemalja kojima nisu potrebne vize za ulazak u EU, poput SAD-a, Australije i Kanade, prenosi Guardian.
Sistem Etias zahtijevat će od državljana koji nisu državljani EU podnošenje zahtjeva za putnu dozvolu od sedam eura prije ulaska u schengensko područje, koje uključuje 27 članica EU-a, Island, Lihtenštajn, Norvešku i Švicarsku. Dozvola će trajati tri godine, odnosno do isteka pasoša putnika.
Putnici mlađi od 18 i stariji od 70 godina bit će izuzeti, a oni koji putuju iz Velike Britanije u Irsku ili Kipar neće morati tražiti dozvolu jer te dvije zemlje nisu dio schengenskog prostora.
Putnici će morati dostaviti lične podatke putem interneta, kao što su adresa i zaposlenje, kao i kazneni dosje i kontakt podatke u zemlji odredišta.
Očekuje se da će većina zahtjeva biti odobrena u roku od nekoliko minuta, no neke bi odluke mogle potrajati i do 72 sata, navodi "Guardian".
U međuvremenu je EU potvrdio da će 10. novembra, odnosno pola godine prije implementacije sistema Etias, nakon nekoliko odgoda s radom početi sistem ulaska i izlaska (EES) za zemlje schengenskog prostora.
EES će od putnika zahtijevati da na granici daju biometrijske podatke kao što su otisci prstiju i slike lica. To je dio mjera čiji je cilj otežati kriminalcima ili teroristima ulazak u EU s lažnim pasošima.
Prema prvim predviđanjima, sistem je trebao proraditi već 2022. godine, prenose agencije.