Očito da u partnerstvu, odnosno parlamentarnoj većini na nivou države stvari ne funkcioniraju - one su se manifestirale sa inicijativama za smjenu određenih kadrova koji su do sada bili dio te većine, kazao je Nermin Ogrešević, predsjednik NES-a.
On je za FTV govorio o trenutnoj političkoj situaciji u Bosni i Hercegovini, zatim Miloradu Dodiku kao glavnom generatoru krize, HDZ-u te odgovara na pitanje da li pored državne ulazi i u federalnu vlast.
- Kad postoje takvi odnosi, onda možemo govoriti da postoji kriza - navodi te dodaje da se ona u našoj zemlji već decenijama manifestira u raznim oblicima, nekad u većem, nekad u manjem intenzitetu.
Smatra kako je Dodik uglavnom prvi, najjači i najznačajniji generator krize.
Govorio je i o mogućnosti ulaska u vlast.
- Postoji raspoloženje, a na kraju krajeva, NES je odbio učešće u državnoj vlasti zato što je trebalo praviti vlast sa Dodikom, takvim Dodikom, i mi smo to otvoreno rekli i odbili da budemo dio te parlamentarne većine. I za razliku od drugih, pa i od Čovića koji sad govori kad je Murphy okrenuo leđa, otišao put Amerike, ja sam lično na zajedničkom sastanku sa gospodinom Murphyjem i Sattlerom, predstavnicima partnera koji bi trebali činiti vlast, rekao da NES neće prihvati, ne može biti dio vlasti koju će imenovati visoki predstavnik de facto kršenjem Ustava Federacije. Mi smo tu imali izrazito principijelan stav i nismo bježali od toga da to i kažemo onima koji bi trebali biti partneri, pa i međunarodnoj zajednici – kazao je.
Upitan pokušava li Čović da se riješi i Trojke i SNSD-a ili da se riješi Trojke, a zadrži SNSD, ističe da može biti jedno i drugo, a može biti i treće.

- Ja se nadam da Čović neće proglasiti i promovisati ostanak Dodika u vlasti kao vitalni nacionalni interes Hrvata. Mi ćemo biti dio vlasti pod određenim uslovima, a Čović plaši Trojku i priprema ih za neke političke zahtjeve - poručio je Ogrešević.
O potencijalnom ulasku NES-a u vlast na državnom nivou, kaže da je bilo određenih kontakata s liderima Trojke, ali da 'stvari nisu do kraja utvrđene i razrađene'.
- Mi ovog trenutka podržavamo dva aspekta, izbacivanje SNSD-a i eventualno kvalitetniji dogovor sa opozicijom da možemo donijeti ubrzano određene propise, zakone, regulative za koje vidim da postoji raspoloženje s njihove strane i to nas zanima - istakao je.
Osvrnuo se i na Gorana Selaka koji je SNSD-ov prijedlog za ministra sigurnosti Bosne i Hercegovine na poziciji uhapšenog Nenada Nešića.
- Predlažu nam osobu blisku Aleksandru Vulinu. Znači, osobu koja ne bi trebala biti ministar sigurnosti BiH. NES će biti, naravno, protiv. Da se takav čovjek kandidira za ministra sigurnosti govori o kontinuitetu politika od 1992. Samo se mijenjaju oblici - kategoričan je on.