Da li bi Hamza Kurtović još bio živ da se u noći zločina mogao otvoriti izlaz za slučaj nužde u "Arena baru" u Hanauu? Ovo pitanje muči Hamzinog oca Armina Kurtovića od noći 19. februara 2020. godine. Tada je mentalno poremećeni i desničarski ekstremista Tobias R. prvo pucao na devet osoba iz rasističkih razloga, zatim na svoju majku i sebe.
Ni pet godina nakon napada, Armin Kurtović ne vjeruje da je kompleks kriminala još istražen – posebno u pogledu mogućih grešaka nadležnih. On je također uvjeren da je aljkavost u gradskoj upravi Hanaua omogućila strašne događaje, piše hessenschau.de.
Zbog toga je Armin Kurtović podnio opširnu krivičnu prijavu javnom tužilaštvu u Hanauu. Vlast je u četvrtak potvrdila prijem.
Nema bijega u noći zločina
Centralna tačka krivične prijave su vrata koja se očigledno nisu mogla otvoriti u noći zločina: izlaz za slučaj opasnosti iz restorana "Arena Bar & Café" u Hanau-Kesselstadtu. U baru je Tobias R. upucao dvoje ljudi, među kojima je bio i Hamza Kurtović.
Kada je Tobias R. ušao, gosti su pobjegli u zadnji dio bara, ali nije bilo bjekstva od revolveraša. Ovako su istražitelji rekonstruisali mjesto zločina. Zašto nisu pobjegli kroz izlaz u slučaju nužde? Zato što je uvijek bio zaključan - suprotno propisima - i svi gosti bara su to znali, smatra Armin Kurtović.
Optužba: Gradska uprava je ostala neaktivna
Gradska uprava Hanaua također je znala za zlostavljanja u baru i zažmirila. Ovo predstavlja ubistvo iz nehata. Ovo je jedan od navoda u krivičnoj prijavi.
Pritužba je potkrijepljena stručnim mišljenjima dva advokata. Detaljno objašnjavaju da je uprava bila upoznata s problemima sa izlazom u slučaju nužde najkasnije od 2017. godine. Nakon toga je, međutim, ostala neaktivna. Stoga je i ona djelimično kriva za smrt dva gosta bara.
Grad Hanaua odbacuje optužbe
Gradonačelnik Hanaua Klaus Kaminski (SPD) "snažno odbacuje" optužbe da je bio aljkav u inspekciji "Arena Bara". On je to tako jasno izrazio prije godinu dana, kada je Hanauov istražni odbor državnog parlamenta objavio svoj konačni izvještaj. Time su riješene i moguće greške gradske uprave. Kao odgovor na zahtjev visokog predstavnika, glasnogovornik grada je sada potvrdio stav gradonačelnika.
Glavni argument Kaminskog je da je grad Hanau već oduzeo dozvolu za rad u baru 2019. godine, godinu prije napada. Grad nikako nije ostao neaktivan. Zatim je došlo do promjene operatera i registracija poslovanja novog operatera nije bila sporna.
Za sada nema jasnih rezultata istrage
Tužilaštvo u Hanauu se već dva puta bavilo navodno zaključanim izlazom za slučaj opasnosti, ali bez konkretnih rezultata. Vlast je 2021. godine izjavila da se ne može utvrditi da li je izlaz za slučaj opasnosti zaista bio zaključan. Ali tada je istražni komitet parlamenta države Hessian došao do zaključka da se vrata ne mogu otvoriti u noći zločina.
Armin Kurtović je potom podnio krivičnu prijavu javnom tužilaštvu – uz optužbe na račun policije. Čak je dala instrukcije tadašnjem vlasniku bara da uvijek drži vrata zaključana kako nijedan gost ne bi mogao pobjeći kroz izlaz u slučaju nužde tokom policijskih racija. No, javno tužilaštvo nije uvidjelo dovoljno početne sumnje i nije pokrenulo novu istragu.

Ako treba, sve do Strazbura
Kurtovićeva aktuelna krivična prijava treći je pokušaj procesuiranja mogućih policijskih propusta. Možda je posljednja. Za mnoga krivična djela zastarjelost može nastupiti pet godina nakon što je krivično djelo počinjeno.
Kurtović se čini odlučnim: želi da iscrpi sva pravna sredstva. Ako bude potrebno, on bi predmet iznio Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu.
Istrage o hitnim pozivima su obustavljene
Krajem januara, otac druge žrtve napada nije podnio prijavu protiv vodećih policajaca: Niculescua Păuna, čiji je sin Vili Viorel ubijen u Kesselstadtu nakon što je progonio napadača u svom automobilu. Prethodno je nekoliko puta pokušao da pozove broj za hitne slučajeve policije.
Između ostalog, istraživanje koje je proveo HR otkrilo je da je telefonska linija za hitne slučajeve u Hanauu imala nedovoljno osoblja u noći napada. Osim toga, tehnologija je bila toliko zastarjela da hitni pozivi nisu bili proslijeđeni. Međutim, nadležno javno tužilaštvo obustavilo je istragu. Naveden je razlog da nema dokaza o "krivičnom ponašanju".