Poslije ljuštenja kukuruza, svježe svilene niti mogu da se koriste kao preliv za salate, krompir, supe, sendviče i tortilje.

Kukuruzna svila pomaže kod mnogih tegoba.

Navodi se da pomaže kod cistitisa, bubrežnog kamenca i gihta. Također se smatra da pomaže kod poremećaja jetre, žuči, dijabetesa i visokog krvnog pritiska.

U tradicionalnoj kineskoj i indijskoj medicini, kukuruzna svila se koristi i kod drugih bolesti, uključujući malariju, probleme s prostatom, infekcije urinarnog trakta i bolesti srca.

Novija istraživanja pokazuju da također može da pomogne u smanjenju holesterola, šećera u krvi i upalnih stanja.

Ovaj dio kukuruza mnogi bacaju, a nisu svjesni da je riznica zdravlja: Iskoristite ga

Čaj za dobru probavu

Kako biste napravili čaj od kukuruzne svile, namočite kukuruznu svilu u vruću vodu pet minuta i procjedite.

Ovaj blagotvoran čaj pomaže u podsticanju probave jer prvenstveno podstiče lučenje žuči u jetri, što rezultira pravilnom probavom hrane.

Također može biti veoma efikasan tretman za visok krvni pritisak jer promoviše eliminaciju viška tečnosti iz vašeg tijela.

Flavonoidi u kukuruznoj svili poboljšavaju nivo holesterola tako što snižavaju trigliceride i LDL kolesterol. Kako je i moćan diuretik, svakako nam može pomoći u čišćenju tijela od toksina i kod mršavljenja.

Čaj nas tjera da više mokrimo, te će spriječiti nakupljanje bakterija koje dovode do infekcija urinarnog trakta i infekcija mokraćne bešike.

Trudnice ga mogu piti bez brige jer je blag i nježan, a može ublažiti pojavu edema, koji je česta i neugodna pojava tokom trudnoće. Žene često piju ovaj čaj kada imaju menstrualnih problema ili kada žele da se riješe celulita.

Ako uzgajate kukuruz u vrtu, sačuvajte kukuruznu svilu, osušite je i odložite u teglu.