Ukrajinski parlament ratificirao je Rimski statut, čime je zemlja pristupila Međunarodnom krivičnom sudu (ICC), javlja Anadolu.
To će omogućiti Kijevu da privede Rusiju pravdi za navodne ratne zločine.
Parlament je podržao ratifikaciju Rimskog statuta, objavio je zastupnik Jaroslav Železnjak na mreži Telegram.
Iako je Ukrajina postala potpisnica Rimskog statuta 2000. godine, još ga nije ratificirala sve do danas, kada je 281 zastupnik ukrajinskog parlamenta podržao ulazak u ICC.
ICC procesuira teške zločine kao što su genocid i zločini protiv čovječnosti i ima ovlasti izdati naloge za hapšenja koje moraju izvršiti države stranke.
Ratifikacija je uključivala i pozivanje na jedan od članaka Rimskog statuta, koji bi ukrajinske građane izuzeo od kaznenog progona za ratne zločine na sedam godina, objavila je zastupnica Jevgenija Kravčuk.
-Ratifikacija Rimskog statuta povećat će šanse za kažnjavanje Rusa i izolaciju Rusije - dodala je.
Ukrajina će službeno postati članica ICC-a kada ratifikaciju potpiše ukrajinski predsjednik Volodymyr Zelenskiy, čime ona stupa na snagu.
ICC je u martu prošle godine izdao nalog za hapšenje ruskog predsjednika Vladimira Putina i povjerenice za prava djece Marije Lvove-Belove na temelju optužbi za deportacije ukrajinske djece, a u junu nalog za hapšenje bivšeg ruskog ministra odbrane Sergeja Šojgua i načelnika Glavne komande ruske vojske Valerija Gerasimova optužujući ih za ratne zločine u Ukrajini.
Rečeno je da je odgovoran za izravne napade na civilne ciljeve u Ukrajini.
Glasnogovornica ruskog Ministarstva vanjskih poslova Maria Zaharova tada je objavila da Rusija nije stranka Rimskog statuta. Kako je dodala, Rusija nema nikakvih obaveza prema ovom sudu.
Odluka ICC-a "nema nikakvog značaja za našu zemlju, čak ni s pravne točke gledišta", rekla je Zaharova.
Ratifikaciju Rimskog statuta već dugo zagovaraju grupe za zaštitu ljudskih prava, ali i Evropska unija kojoj se Ukrajina želi pridružiti u budućnosti. Pristupanjem Ukrajine ICC će imati 125 država članica.