Pitanje u vezi s kojim državna vlast nema saglasnost jeste pitanje državne imovine.

Vlasti entiteta sada već godinama, tačnije još od 2005. godine kada je OHR nametnuo Zakon o zabrani raspolaganja državnom imovinom, nisu poštovale ovaj zakon te je nedavno reagovao i Ustavni sud BiH koji je svojom odlukom van snage stavio odluke o prenamjeni državnog zemljišta u Varešu i na Jahorini.

Ovo je i centralna tema emisije Dobar dan BiH o kojoj smo razgovarali s Nezirom Pivićem, premijerom ZDK-a, i Zdravkom Maroševićem, načelnikom Općine Vareš.


Marošević je na početku razgovora istakao da Općina nije direktno povezana sa Ustavnim sudom.

- Određeno ministarstvo mora provesti tu odluku, a mi kao lokalna zajednica smo svjesni da se odluka suda ne komentira, moramo je poštovati, ali imamo pravo da reagujemo jer niz činjenica nisu dobro poredane. Ne želimo biti u kontekstu drugih već objasniti javnosti o čemu je riječ. Naravno da će kompanija, pa ministarstva i vlade tražiti rješenja, i nadamo se da će to biti za dobrobit razvoja gospodarstva i Vareša i Zeničko-dobojskog kantona - rekao je.

Pivić i Marošević za Hayat: Hitno krenuti u proces izglašavanja Zakona o državnoj imovini

Pivić je kazao da je to pitanje u nadležnosti državnog palamanta i svih odgovornih političara, a to je da se otkoči raspolaganje državnom imovinom, tako da svi na području BiH imaju priliku da koriste tu državnu imovinu i da se u što kraćem periodu donese Zakon o državnoj imovini.

- Svako uvlačenje politike nije dobro, i onda trpi privreda i svi građani na području Bosne i Hercegovine. Odgovorni treba da sjednu, da se poštuje Ustav, i mislim da nema nikakve dileme ko je vlasnik državne imovine i ovo pitanje treba riješiti u što kraćem periodu. Trpe oba entiteta, trpe općine i kantoni, jer smatramo da trebamo koristiti dobro koje imamo i koristiti i urediti kako je to predvidio sam Ustav - govori Pivić.

Marošević dodaje da je to u interesu kantona, entiteta i same države i da se mora napokon sjest i riješiti se svi problemi, jer građani nemaju vremena kad je u pitanju gospodarstvo i razvoj i prosperitet BiH.

Pivić govori da je do sada često isticano da je Vareš primjer općinskog razvoja.

- Da su zadržani ljudi, mladi, iz Vareša. Da se desila najveća poslijeratna investicija, da rade, privređuju i to je bila poruka investitorima da dođu u BiH i da mogu investirati tu. Ovo što se sad dešava jeste nešto što ide u kontraargument, ne šalje dobru poruku. Mislim da bez obzira na političko opredjeljenje trebamo ići na to da stvorimo bolji ambijent svojim građanima, i to ni na koji način ne smije biti političko pitanje. I ako budemo čekali još godinu, dvije, deset... samo će gubiti građani BiH, cijela država, a ne samo Vareš, ili kanton - govori Pivić.

Pivić i Marošević za Hayat: Hitno krenuti u proces izglašavanja Zakona o državnoj imovini

Ustavni sud je utvrdio da i sama prenamjena zemljišta predstavlja ulazk u vlasničku strukturu.

- Ne vidim ni jedan argument da se čeka, već da sva imovina bude na dispoziciji građanima, pa će se investitori pojaviti i pronaći interes, a u konačnici i zajednica, entiteti, država. Ovo je poziv i alarm svim odgovornim političarima da se što prije krene u proces izglašavanja Zakona o državnoj imovini. Ukoliko to bude nešto što će odugovlačiti proces, trebalo bi se razmisliti o intervenciji visokog predstavnika. Nemamo prečeg zakona od ovog jer je to potrebno svima nama. Da dođe tako ozbiljna investicija i da se zbog neriješenih pravnih stvari dođemo u poziciju da se osporava sami napredak. Investitor želi mati sigurno ulaganje - dodao je.


Marošević se prisjeća da kada se samo govorilo o ovoj investiciji, bilo je riječ o 80 dozvola. Sada je došlo do 1.000 dozvola.

- Prešli su cijeli put od dobijanja dozvola od strane nadređenog ministarstva, naših suglasnosti. Riješavali su sve prepreke, a pogotovo finansijske gdje se trebalo ispuniti sve što se od njih zahtijevalo. Oni su toliko uložili, uključili se u politički i društveni život, kulturu, obrazovanje. Gdje god se šta dešava, tu je Adriatic. Školovati djecu, stipendirati ih, ulagati u sport, male zajednice, praviti infrastrukturu. Ono što je nekada prošlih 130-140 godina bilo rudnik željezne rude, sad je Adriatic. Ono što poštujem je ono što će neko otići iz raznih razloga, ali mnogi se i vraćaju i dolaze da ovdje nastave svoju budućnost i ovdje žive - kazuje Marošević.

Pivić i Marošević za Hayat: Hitno krenuti u proces izglašavanja Zakona o državnoj imovini