Da li se, koliko i na koji način ovo moglo spriječiti te koje lekcije za budućnost moramo naučiti bile su teme naše večerašnje emisije '7Plus' u kojoj su gostovali Anes Podić iz Udruženja 'Eko akcija' i Idriz Brković, bivši šef Odjela za strateško planiranje, mjere zaštitie i sigurnostu u Ministarstvu sigurnosti BiH.

Podić i Brković za Hayat o poplavama: Oni koji nas moraju pripremati ne rade ništa

- Svjedočili smo zajedno prije nekog vremena velikim poplavama koje su zadesile zemlje u EU pa smo vidjeli da i spremnije zemlje ne mogu odgovoriti na sve vrste prirodnih i drugih nesreća. Ipak, mi bi morali pratiti preporuke i instrukcije koje se donose na nivou Evropske unije, a koje obavezuju zemlje članice i zemlje kandidate da poduzimaju mjere kroz sistem civilne zaštite. U tom smislu, 2022. su izdate smjernice evropskog vijeća prema civilnim zaštitama sa zadatkom da se počnu prilagođavati klimatskim promjenama i da podignu svoje kapacitete najprije u smislu prevencije. Potom su i 2023. donesene smjernice kako da se počne sa prilagođavanjem klimatskim promjenama. Naravno, svaki put pa tako i ovaj treba napraviti detaljnu analizu i provjeriti da li je bilo ljudskog faktora i na koji način, šta se nije moglo izbjeći, a šta se moglu prevenirati ili makar ublažiti - pojašnjava važnost odgovora i usaglašavanja naših mjera i standarda civilne zaštite sa evropskim Idriz Brković.

Podić i Brković za Hayat o poplavama: Oni koji nas moraju pripremati ne rade ništa

Anes Podić iz 'Eko akcije' se posebno dotakao upozorenja koje su neke od institucija poslala u javnost a koje nisu postigle potreban efekat.
- Da bi ta upozorenja imala smisla, mora postojati cijeli sistem uzbunjivanje koji funkcionira do posljednje kuće u svakom selu i u svakom naselju. Međutim, to ne postoji, osim na papiru. Mi smo nažalost dosta uspješni tek nakon događaja kao što se i sada može vidjeti, ali mislim da smo nepripremljeni za prevenciju. Mislim da više niko ne može imati dilema u ovoj zemlji da živimo u vremenu klimatskih promjena ali oni koji imaju dužnosti i mandat da nas pripreme ne rade ništa. Dovoljno je sjetiti se sezonski prisutnih šumskih požara, imali smo već jedne razorne poplave 2014, imali smo veliki snijeg 2012, sve češće imamo suše.. To su sve događaji koji se prije nisu dešavali ili bi se desili jednom u generaciji a mi smo to sve vidjeli i preživjeli posljednjih dvadeset godina. Toga će biti sve češće i češće i mi ne možemo, posebno institucije koje moraju raditi taj posao, sjediti skrštenih ruku ili da rade po inerciji kako su to dosad navikli. Potrebna je temeljita reforma bukvalno od mjesne zajednice do vrha države - napominje Anes Podić.
Pogledajte cijeli razgovor koji dotiče razloge nejedinstva u komunikaciji unutar sistema civilne zaštite, njihovih različitih ingerencija i ovlasti, te kakvu ulogu u tom procesu igra politika, ali i šta su moguće preporuke i akcije koje bi bilo potrebno poduzeti kao lekciju iz ovog iskustva.