Pohodilo se i danas na Igman. Medžlis Islamske zajednice Sarajevo organizaovao je Pohod i Historijski čas. 31. je godišnjica izgradnje Igmanske džamije – simbola slobode, duhovne snage i historijske borbe časnih. Više od 1.000 omladinaca je pješačilo od lokacije Mrazište do Igmanske džamije, gdje im je održan historijski čas. Istaknuto je da borbe Armije Republike Bosne i Hercegovine na ovoj planini trebaju biti lekcija hrabrosti, ustrajnosti i ideala.
Igmanska ljepotica, nastala iz inata i prkosa, podignuta u zlom periodu agresije na Bosnu i Hercegovinu, 31 godinu poslije izgradnje i dalje nas podsjeća na isto – otpor i želju da slobodom. Ratnu džamiju na Igmanu gradili su borci Armije Republike Bosne i Hercegovine u pauzama između redovnih odbrambenih zadataka. Izradnja džamije počela je 17. novembra 1993. godine, a završena 05. februara 1994. godine, kada je džamije zvanično otvorena. U najtežim vremenima borbe za život i slobodu domovine, džamija je bila težište smisla i istine. Sama po sebi dokaz ustrajnosti bošnjačkog naroda u njegovoj vjeri i kulturi, danas nas opominje na sve ono što je bilo i sve što ne smijemo zaboraviti.
U ovogodišnjem pohodu na Igman, sa ciljem stvaranja nove tradicije među mlađim naraštajima, učestvovali su mnogi, od najmlađih do nastarijih. Mladi željni znanja o onome što je bilo, a stariji puni iskustva i priča koje prenose, kako se ne bi ponovilo.
Na ovaj način, djeca i mladi uče važne lekcije o prošlosti svog naroda, domovine i onih koji su za nju dali navrijednije što su imali. Uče važne lekcije, kojih nema u školskim udžebnicima niti u nastavnim planovima i programima. Takvih lekcija je na Igmanu 460, koliki je broj šehida.
Džamija u životu muslimana nije samo prostor za obavljanje molitve, što na Igmanu jasno vidimo. Ona je duhovno uporište opstanka cijelog naroda. Ovo je Mjesto mira i spokoja ovozemaljaskog života, kojeg je u periodu agresije bilo nezamislivo pronaći. Igmanska džamija bila je utočište, smiraj i uputa, onda kada je bilo najpotrebnije. Podvizi boraca Armije Republike Bosne i Hercegovine danas su nam sjećanje i opomena zahvaljajući kojima živimo slobodu.
(A.Kalesić)