Primjetno, mnogo više nego ranije. Čini se da je MUP KS posebnu pažnju posvetio suzbijanju droge, a sve kako bi se smanjila njena prisutnost na ulicama, posebno među mladima. Prema evidentiranim podacima, najčešće korištena i oduzeta droga od konzumenata je cannabis/marihuana i amfetamin sulfat/speed.
Samo od 1. januara 2025. godine policijski službenici Uprave policije MUP-a KS privremeno su oduzeli oko 80 kilograma marihuane, više od 4.100 grama amfetamina sulfata – speeda, oko 2.200 grama kokaina, više od 26.000 komada tableta (oko 13.500 grama) MDMA ecstazyja, više od 40 litara amfetaminskog ulja i više od 1300 grama heroina.
U periodu januar-decembar 2024. godine policijski službenici Uprave policije MUP-a KS privremeno su oduzeli više od 42 kg droge, od čega je najviše amfetamina više od 20 kg, te marihuane više od 16 kg i ecstazyja više od 3 kg. Ovi podaci, napominjemo, odnosne se samo na broj količine droge oduzete od MUP-a KS, ali i ne i na broj količine droge oduzete na području Kantona Sarajevo od drugih policijskih agencija (FUP-a i SIPA-e).
Početkom februara, MUP KS realizovao je spektakularnu akciju “Taxi”, gdje kod taksiste H. M., policija u kući na Mošćanici, pronašla više od 100 kilograma različitih vrsta droge, oružje i druge predmete od interesa za istragu. Riječ je, kako su nam potvrdili, o “rekordnoj zaplijeni” u jednoj policijskoj akciji MUP-a KS, kada se uzme u obzir raznovrsnost zaplijenjene droge, tržišna vrijednost, te posebno činjenica da je pronađena na jednoj lokaciji.

Koliko pojačane akcije policije mogu smanjiti upotrebu narkotika među građanima KS, a posebno među mladima, koja se odavno otela kontroli, pitali smo Upravu policije MUP-a KS.
Policijski službenici Uprave policije MUP-a KS, kontinuirano preduzimaju potrebne mjere i radnje na sprečavanju izvršenja krivičnih djela, otkrivanju počinilaca počinjenih krivičnih djela (lišenje slobode i dr.) te na obezbjeđenju i prikupljanju dokaza potrebnih radi daljeg vođenja postupka pred nadležnim tužilaštvom i sudom. Kada su u pitanju posljednje operativne policijske akcije može se pretpostaviti da samo smanjenje “ponude” opojne droge na ilegalnom tržištu odnosno “na ulici” utiče i na smanjenje upotrebe”, navode iz Uprave policije MUP-a KS.
Za krivično djelo ‘Neovlaštena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga’ iz člana 238. stav 1) KZ FBIH, propisana je kazna zatvora od jedne do deset godina.
Svaki policijski službenik želi da osoba koju je procesuirao za neovlašteni promet droge dobije maksimalnu kaznu, međutim isključivo sud, cijeneći sve okolnosti, donosi odluku o visini kazne. Istovremeno, ističemo činjenicu da većina osoba koje obrađujemo u predmetima zloupotrebe droga su povratnici u vršenju ovih krivičnih djela”, ističu iz Uprave policije MUP-a KS.
Sigurno ste se zapitali šta se poslije uradi sa oduzetom drogom. Shodno članu 84. Zakona o krivičnom postupku FBiH, svi Privremeno oduzeti predmeti i dokumentacija pohranjuju se u sudu ili sud na drugi način osigurava njihovo čuvanje. Policijski službenici po završetku radnji dokazivanja (pretres stana, lica i dr., privremeno oduzimanje predmeta i sl.) sve privremeno oduzete predmete, a samim tim i drogu, uz prateću dokumentaciju dostavljaju nadležnom sudu na dalje postupanje. Zaključno, sud donosi odluku o tome kako postupati sa oduzetim predmetima, gdje se po ispunjenju svih zakonskih uslova, droga uništava na propisan način.
U toku je i procedura nabavke uređaja za detekciju droge u organizmu kod vozača prilikom upravljanja motornim vozilom. Upitali smo MUP KS kada se to može očekivati, na koji način će se sprovoditi i kakve će biti kazne za one vozače koji su vozili pod dejstvom droge.


Upotreba navedenog uređaja može se očekivati po okončanju navedene procedure. Sankcija, odnosno kazna za vozača koji upravlja motornim vozilom pod djelovanjem droga, propisana je Zakonom o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima u BIH, član 173. u vezi sa članom 235. istog zakona, i propisuje: Novčanom kaznom od 100 KM do 300 KM kaznit će se za prekršaj vozač koji upravlja vozilom pod dejstvom droga ili lijekova na kojima je označeno da ne smiju da se upotrebljavaju prije i za vrijeme vožnje”, naglašavaju iz Uprave policije MUP-a KS.
Borba protiv narkotika, zahtijeva ne samo represivne mjere, već i sistemsku podršku onima koji se žele izliječiti. Dok u Kantonu Sarajevo ne postoji komuna za žene, one su primorane same tražiti izlaz ili potražiti pomoć u regionu. Odsustvo adekvatnih rehabilitacionih centara ukazuje na ozbiljnu diskriminaciju i ugrožavanje ljudskih prava, zbog čega je neophodno da relevantne institucije ozbiljno pristupe rješavanju ovog problema.

