Lavovi, ruže, zečevi, kačketi, šeširi i mnogo drugih predmeta i životinja postali su način života mladih danas. Ako ste nešto stariji i ne razumijete šta smo napisali, kroz jednu riječ ćemo vam sve opisati - Tik Tok.

Odavno smo svjesni da društvo u kojem živimo sve se brže mijenja, a s njim i vrijednosti koje usmjeravaju naše živote.

Samo deceniju ili dvije ranije u društvu su bili cijenjeni određeni pozivi kao što je poziv ljekara. Sve to zahtijeva posvećenost, trud i šest godina studiranja koje podrazumijeva ogromna odricanja samo da bi na kraju bio "uspješan".

Današnju omladinu sve više privlači svijet TikToka, gdje se uspjeh mjeri brojem lajkova, pratitelja i giftova, a ne radom i trudom.

Poziv ljekara koji je u društvu nekad ranije bio mnogo više cijenjen značio je i osim posvećenosti i poseban doprinos društvu. Šest godina mukotrpnog studiranja samo da bi se steklo zvanje doktora, uz to vještine za liječenje ljudi a takvi su uživali posebno poštovanje zajednice.

S obzirom da živimo u materijalizmu, važno je podsjetiti da je plata doktora vrlo visoka, ako znamo kolika je prosječna plaća, kreće se između 2.000 i 3.000 KM mjesečno.

Danas je situacija nešto drugačija.

Pojava TikToka i sličnih platformi donijela je novu vrstu popularnosti, "poštovanja, i uspjeha.

Oni koji provode sate stvarajući sadržaje koji često nemaju nikakvu edukativnu vrijednost, mogu u nekoliko mjeseci zarađivati iznose koji daleko nadmašuju platu prosječnog doktora.
U mnogim slučajevima, njihova popularnost i "ugled" postaju toliki da nadmašuju čak i one koji su posvetili svoj život ozbiljnom obrazovanju i stručnom usavršavanju.

Sve više promoviranje influensera, koji često jedva da su pružili neku suštinsku vrijednost društvu, rezultira stvaranjem slike da je uspjeh na društvenim mrežama brži, lakši i privlačniji od onoga što je stvarnost..

Sve ovo znatno utječe na obrazovni sistem. Sve veći broj mladih ljudi, umjesto da se odluči za dugotrajan i zahtjevan put studiranja i sticanja profesionalnih vještina, radije bira "brzi uspjeh" na društvenim mrežama.

Rezultat je alarmantno visok broj slobodnih mjesta na fakultetima - izvještaji univerziteta govore da 20-30 posto mjesta na fakultetima ostaje nepopunjeno, što je u velikoj mjeri rezultat i atraktivnosti influensera.

Direktor Službe za zapošljavanje Zeničko-dobojskog kantona Josip Lovrić je nedavno izjavio da blago povećanje broja nezaposlenih u tom kantonu jeste rezultat činjenice da su tokom prošlog mjeseca srednjoškolci okončali školovanje, a ne žele studirati, prijavljivali u evidenciju naše službe, odnosno tražioca posla.

Karijera jeftinog luksuza

Dodatno tragično u cijeloj situaciji jeste što su neki od tih influensera postali simboli uspjeha, kupujući nove automobile i renovirajući domove, a sve to pod budnim okom društva koje, često bez kritičkog razmišljanja, prihvata ove primjere kao uspjeh i "zasluženu" nagradu.

Vrijednosti su poremećene, rad i trud su zanemareni a površnost i prividni uspjeh su u trendu.

Vrijeme je da se ozbiljno zapitamo šta zaista cijenimo i promovišemo u našem društvu.
Hoćemo li nastaviti glorificirati brzu i površnu popularnost ili ćemo se vratiti istinskim vrijednostima koje grade temelje jednog društva?

Iako smo navikli na pomen problema odmah "uperiti prst" u drugog moramo vas razočarati i prenijeti realno stanje - svi smo krivi i svi moramo razmišljati drugačije.