Adamir Jerković je vrstan poznavalac i elokventan hroničar i kritičar, kako međunarodnih odnosa, tako i političkih prilika u Bosni i Hercegovini i činjenica je da on piše perom iskusnog publiciste. Stil pisanja svjesno prilagođava prosječnom čitaocu, ali nipošto ne ide nauštrb egzaktnosti i ozbiljnosti, koje je, kao naučni djelatnik i pedagog, pred sebe postavio kao stvaralački cilj.
Upravo zbog tog serioznog i fokusiranog pristupa, akademik Jerković demonstrira uvjerljivost u dokazivanju i argumentiranju svojih teza, bilo da piše o licemjerju evropske politike, bosanskohercegovačkim postdejtonskim izazovima i opasnostima koje Bosnu vrebaju iznutra i iz susjedstva, interesu kao krajnjem motivu visoke politike i međunarodnih odnosa, značaju unutrašnjopolitičkih prilika u Turskoj ili Kuvajtu, krvavoj agresiji na Gazu i herojskom palestinskom otporu, analizi finansijskih tokova, postizborne matematike, religijskih tema, pa sve do teksta o dalekom i živopisnom Zanzibaru, u kojem nam se autor predstavlja kao uspješan i privlačan putopisac prve kategorije.
U knjizi su sabrani komentari objavljeni tokom 2023. u Oslobođenju, na portalu Bošnjaci.net i na drugim internet-stranicama. Objavljeni su i autorovi naučni radovi sa skupova i konferencija koje govore o BiH ili njenom prvom predsjedniku Aliji Izetbegoviću
Tekstovi u ovom rukopisu otkrivaju Jerkovićevu analitičku ozbiljnost u obradi teme. Kada piše o dnevnopolitičkim aktuelnostima iz zemlje i svijeta, autor se upušta u analitički diskurs u kojem pitanje stavlja u širi politički, pravni i istorijski kontekst. Pored toga, važno je primijetiti i to da dodatnu vrijednost tekstovima daje to što autor, osim znanstvene, poseže i za argumentacijom iz vlastitog praktičnog iskustva u bavljenju politikom. A upravo tu je imao neprocjenjivo važnog učitelja i uzora - rahmetli Aliju Izetbegovića, kojemu je autor bio savjetnik.
Epizode iz autorove saradnje sa Izetbegovićem, poput susreta sa japanskim ministrom inostranih poslova Keizom Obučijem, zasigurno će biti veoma atraktivne za čitaoce, kao što su i istoriografski iznimno značajne. Rukopis obiluje dragocjenim crticama iz života i rada autora sa Alijom Izetbegovićem, koje otkrivaju detalje koje je mogao zabilježiti samo najbliži saradnik-savjetnik koji je, ujedno, i lucidni posmatrač - npr. epizoda kada se Alija umoran nakon teškog sastanka sa predstavnicima Srebrenice vraća u kabinet, a začuje se ezan.
Neki od najboljih dijelova ovog rukopisa su kada autor pravi paralele između skromnog, etičnog i tolerantnog stava i ponašanja rahmetli Izetbegovića i ponašanja današnjih protagonista političkog života.
Akademik koristi svoja znanja iz bavljenja naučnim radom i iskustva iz prakse za izvođenje razložne argumentacije i minuciozno seciranje aktuelnih pitanja bosanskohercegovačke političke stvarnosti kao što je npr. pitanje budžeta za modernizaciju Oružanih snaga ili odluka visokog predstavnika Schmidta. Pored toga, od posebnog značaja za ovaj rukopis je nadahnut i infomiran znanstveni tekst o značaju ZAVNOBiH-a.
Značajan dio rukopisa čine autorove kolumne posvećene agresiji Izraela na Gazu. Šok i zgražavanje nad genocidom autor artikuliše u tekstove jasne argumentacije i stava formiranog u godinama bavljenja teorijom i praksom politike. A da istorija potvrđuje Jerkovićeve argumente, govori i činjenica da upravo dok zaključujemo ovu recenziju stižu vijesti da je Međunarodni krivični sud izdao nalog za hapšenje Benjamina Netanyahua za ratne zločine u Gazi.
Mogli bismo reći da je opšta međunarodna kampanja osuda i zgražavanja nad izraelskim zlodjelima, koje je Jerković bio veoma istaknut i dugotrajno prisutan protagonist, urodila plodom.
Jerković ne ostaje samo na verbalnim osudama nego među prvima u Evropi piše, kao nekadašnji savjetnik predsjednika BiH Alije Izetbegovića, krajnje oštro pismo izraelskom premijeru Benjaminu Netanyahuu na početku agresije protiv Palestine. Otvoreno ga upozorava na izraelski genocid i traži da se ovaj zločin odmah zaustavi. On među prvima u svijetu navodi imena odgovornih, a ovih dana smo saznali koliko je nepogrešiva njegova procjena - Međunarodni krivični sud je zatražio nalog za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua zbog optužbi za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti.
Autor znalački, pedantno i hrabro secira dramatične događaje u ovom dijelu svijeta. U ovoj agresiji nestaju stanovnici Gaze koji su uhvaćeni u hermetičku stupicu smrti i završavaju u masovnim grobnicama. Genocid provode izraelske okupacione snage. Dosad još nije viđena takva eskalacija sirove sile.
Jerković otvoreno i hrabro piše o ovom šizofrenom divljaštvu koje provode eskadroni smrti izraelske vojske. On piše o genezi palestinsko-izraelskih odnosa i objašnjava 75-godišnju agoniju koja se temelji na Balfurovoj deklaraciji. Ona je dovela do rođenja Izraela na tuđem tlu kada je jedan narod (UK) svečano obećao drugom narodu (Jevrejima) zemlju trećeg naroda (Palestine).
Očigledno je da se autor, u cilju autentičnosti i dokumentarno-historijske vrijednosti, nije odlučio za naknadno editovanje tekstova, nego ih priređuje u izvornom obliku. U pojedinim tekstovima se osjeti ton i stil političkog govora. Ipak, uvjerenje i dostatna argumentacija svjedoče o snazi i britkosti uma i autorovoj vještini da to prenese na papir, odnosno podijeli sa čitaocima.
Ovo je knjiga djelatnog intelektualca, minucioznog hroničara i informiranog kritičara koji je upravo u punom naboju stvaralačke snage. Rukopis “Posljednji boj” akademika Adamira Jerkovića posjeduje znanstvene i publicističke kvalitete zbog kojih će naći zapaženo mjesto pred čitalačkom publikom kod nas i u regionu, piše Oslobođenje.