U gradu u kojem je devedesetih, za vrijeme agresije na BiH, počinjen jedan od najvećih zločina nad svima koji nisu bili Srbi, zločin koji ima sve elemente genocida, pripadnici Vojske Srbije marširali su i defilirali. Postrojavanje vojnika Srbije u BiH samo nekoliko dana prije obilježavanja genocida u Srebrenici je zastrašivanje. Majke Srebrenice pitaju da li trebamo kao 1995. godine na pragovima čekati da nas ubiju, tražimo hitnu reakciju OHR-a. Te reakcije još uvijek nema.
Cijeli dan tražila se odgovornost onih koji su dopustili vojsci susjedne zemlje da paradira po BIH. Objavljeni dokument potvrđuje kako je ambasada Srbija najavila dolazak predstavnika Ministarstva odbrane i Vojske Srbije u Bosnu i Hercegovinu Ministarstvu vanjskih poslova. Predsjedništvo BiH nije odobrilo ulazak pripadnicima Vojske Srbije u Bosnu i Hercegovinu. Nadležne državne institucije Bosne i Hercegovine, posebno Ministarstvo vanjskih poslova BiH i Ministarstvo odbrane BiH, moraju u najkraćem roku utvrditi sve okolnosti i činjenice u vezi s ovim događajem poručio je predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović koji je za sutra zakazao sastanak s visokim predstavnikom.
Prijedorom su jutros marširali, kako su nam rekli, kadeti, Vojna akademije Srbije. Taj čin je upriličen u sklopu obilježavanja Bitke na Kozari. Među prvim je reagovao član Predsjedništva BiH, Željko Komšić.
U sklopu bilateralnih odnosa Srbije i BiH nije bilo u planu bilo nikakve posjete vojnih jedinica u ovome periodu, kazao nam je državni ministar Zukan Helez. Oni nisu bili upoznati s posjetom vojske iz Srbije.
Poslali smo upit i Ministarstvu vanjskih poslova BiH na koji nam nisu odgovorili. Ali smo došli do dokumenta u kojem stoji kako se obavještava Ministarstvo vanjskih poslova BiH da će doći u posjetu studenti i kadeti Kriminalističko-policijskog univerziteta i Vojne akademije iz Beograda. Tako je tim slijedom MVP obavijestilo graničnu policiju o njihovom ulasku.
Ako pogledamo dalje od defila, vidjet ćemo je da je jučer u Bratuncu boravio najmanje jedan potpukovnik Vojske Srbije, što se može jasno vidjeti na njihovim amblemima. U SDA se pitaju hoće li se vrlo brzo doći u situaciju da i tenkovske ili neke druge jedinice Vojske Srbije jedan dan osvanu na teritoriji Bosne i Hercegovine.
Vojska Srbije je ranije proglašena krivom jer nije spriječila genocid nad Bošnjacima u Srebrenici.
Ono što najviše je izazvalo reakciju javnosti je zašto Vojska Srbije dolazi i to u mjesecu julu kada se obilježavaju jedni od najvećih zločina na područuju BiH. Devet dana poslije, 11. jula se obilježava počinjen genocid u Srebrenici, u Prijedoru je kolektivna dženaza kada se obilježava počinjeni zločin na tom područja većinom na Bošnjake.
Poslali smo upite na adrese OHR, Američke ambasade i EUFOR-a. Do sada nismo dobili odgovore, ali i dalje ih očekujemo. Iz EUFOR-a su odgovorili kako im treba vremena kako bi dali odgovor na naš upit.
(Dž. Sarić-Kozić)