Nakon velikih pooplava koje su pogodile dijelove BiH, u javnosti su počele spekulacije šta je dovelo do toga. Jedan od razloga koji su mogli dovesti do ovakvih polava su i klizišta koja su bila razlog poplava 2014. godine.
Sabid Zekan, profesor na Rudarsko geološko građevinskom fakultetu u Tuzli, ističe kako rano upozorenje o prirodnoj nepogodi nije savršeno te može doći do propusta i u ovom sistemu što je bio slučaj u nekim državama Evrope i u Japanu.
- U Tuzli imamo već sistem koji nije baš zaživio. Potrebno je još naći načina da se stanovništvo alarmira. Nije to samo dovoljno jer u nekim državama Evrope i u Japanu su se desili propusti. Upozorenja nisu savršena jer do nekoga dođe upozorenje a do nekoga ne. Dobro je to uvesti. Mislim da je daleko efikasnije kontrolisati urbanističke procese. Moramo imati obučene ljude i veći broj uposlenika. U Jablanici su to bile jake bujice dok u nekim drugim gradovima to ne mora biti slučaj. Ako radimo preventivno sačuvat ćemo ljude i objekte – govori Zekan.
Rješenje je, kako Zekan kaže, izgraditi hidrotermički objekat koji će biti teško uraditi zbog prepreka u Jablanici.
- Hidrotermički objekat se mora uraditi koji će se dovesti na kraju do rijeke Neretve. Bit će to težak zadatak zbog pruge i magistralnog puta. Možemo se braniti kada se kinetička energija povrati iznad naselja u Donjoj Jablanici. Vrlo često dođe do napunjavanja korita što često rade i sami građani a što bude uzrokom nakupljanja bujica – ističe Zekan.