Nakon predsjedničkih izbora u SAD uslijedile su brojne reakcije. Demokrate su počele tražiti krivce za debakl na izborima s obzirom da nisu samo izgubili u utrci za predsjednika nego i za Senat gdje su izgubili većinu. To će novoizabranom predsjedniku olakšati posao u provođenju njegove politike.

O američkim izborima u emisiji „Dobar dan, BiH“ je govorio Adnan Kapo, direktor Instituta za geopolitiku, ekonomiju i sigurnost.

-Teško da može biti iznenađenje pobjeda Trumpa jer su istraživanja pokazala malu razliku među kandidatima. Iznenađenje je samo lahka pobjeda. Tu se ulazi u dublje analize. Uvijek je ekonomija broj jedan. Pitanje je kako komunicirati poruku prema glasačima. U SAD gdje ima preko 330 milona stanovnika predsjednika odlučuje u swing državama. Glavni akcenat je bio na ovih 7 država. Glavnina koncentracije je na Pennsylavaniji. U Michiganu je napravio konakt s muslimanima. Na kraju njegova taktika je prevagnula. Uvijek igra ulogu vanjsa politika ali su glavna pitanja bila ekonomija i odnos prema istospolnim brakovima. Iznenađenje je bilo da je većina latino birača glasala za Trumpa – rekao je Kapo.

Nakon pobjede Trumpa uslijedile su brojne reakcije. Između ostalih oglasio se i predsjednik Rusije Vladimir Putin koji je nagovijestio kako bi mogao sjesti za stol za novoizabranim predsjednikom SAD. Kapo je naglasio kako slanje takvog signala iz Moskve nije neočekivano ali da treba sačekati da se vidi šta će se desiti u budućnosti.

-Vidjet ćemo kada preuzme poziciju. Nije negativno govorio o Putinu. Njegov odnos i to slanje signala iz Moskve nije neočekivano. Trump je govorio da će završiti ratove pa ćemo vidjet šta će se desiti. Nemirniji je Biski istok nego li u njegovom prvom mandatu. Također, ni rat zu Ukrajini nije počeo za vrijeme njegovog mandata što treba uzeti u obzir – rekao je Kapo.

Podsjetio je kako se i postavilo pitanje prije 20 godina može li predsjednik biti Afroamerikanac ili žena. Dodao je kakao je i promjena kandidata na neki način uticala na izborni rezultat izbora u SAD.

-Prije 20-ak godina je bilo pitanje da li su spremni za Afroamerikanaca i za ženu. Pokazalo se tada da je sistem demokratski. Ima dosta drugih faktora koji su uticali na rezulate ovih izbora. U utrku je krenuo Biden a Harris je ušla veoma kasno u kampanju. Njena prednost u početku je bila zbog tema kojima su se bavili. Međutim, Amerikanci su se odlučili na promjene. Vidjet ćemo je li je to promjena nabolje. Očito su Amerikanci rekli da neće nastavak te politike. Ne mislim da je sada to odučilo izbore jer je samo žena – kaže Kapo.

Istakao je kako nema velike razlike u odnosu prema BiH bez obzira da li se radi o Demokratama ili Republikancima. Važni su, kaže Kapo, personalni odnosi ali ne mogu strateški promijeniti ništa.

-Od 1992. ovaj region, posebno Daytonski sporazu uz svoje nedostatke je pokazao otpornost i američka politika se nije mijenjala. Nije bio velike promjene ni kada su bili republikanski niti demokratski predsjednici u odnosu prema BiH. Svi govore o predsjedniku bh. entiteta i njegovom ukidanju sankcija. Moraju se steći uvjeti za ukidanje tih sankcija. Interesi su uvijek važni. Interesi SAD su uvijek prioritetniji nego li lični. A kod nas je to obrnuto. Naravno, važni su personalni interesi ali da li zbog toga može doći do promjene politike, može ali ne strateški – ističe Kapo.