Radio-televizija Republike Srpske (RTRS), ponukano kritičkim objavama Ambasade Sjedinjenih Američkih Država o vlastima u manjem bh. entitetu, pisala je američkom State Departmentu i postavila deset pitanja.
Ovo su neka od njih:
a li je ambasador Michael Murphy dobio konkretne smjernice od State departmenta za svoj politički angažman u Bosni i Hercegovini ili su ove inicijative samostalne?
Da li postoje slični primjeri da su se drugi američki ambasadori, na sličan način, angažirali u političkim pitanjima zemalja domaćina i kakvi su bili ishodi tih angažmana?
Kako State Department SAD obezbjeđuje da aktivnosti ambasadora Mutphyja u Bosni i Hercegovini ostanu u granicama međunarodnih diplomatskih normi i da se ne miješaju u unutrašnje stvari zemlje?
Kako Ambasada planira da se pozabavi sa svim potencijalnim kontroverzama političkog angažmana ambasadora Murphyja?
Odgovorom iz američkog ministarstva vanjskih poslova ostali su razočarani:
"Ambasador Murphy je, kao i svi američki ambasadori, lični predstavnik predsjednika Sjedinjenih Američkih Država.
On ima puno povjerenje Vlade SAD u izvršavanju svoje misije u Bosni i Hercegovini, da pomogne u unapređenju integracije BiH u euroatlantske institucije, da pomogne u odbrani teritorijalnog integriteta, suvereniteta i multietničkog karaktera Bosne i Hercegovine, suprotstavljanje antidejtonskim aktivnostima i borba protiv korupcije", naveo je State Department u odgovoru.