Tiho, ali nemilosrdno nastojanje Irana da hakira sadašnje i bivše američke zvaničnike privuklo je novu pažnju obavještajnih agencija u Sjedinjenim Američkim Državama posljednjih sedmica, jer se Iran pojavio kao jedna od najagresivnijih stranih sila koje pokušavaju posijati razdor u SAD uoči predsjedničkih izbora 2024.
U junu je grupa hakera povezanih s Iranskom islamskom revolucionarnom gardom (IRGC) uspješno ciljala kampanju repubnlikanskog kandidata Donalda Trumpa, ukrala interne dokumente i podijelila ih s medijskim organizacijama.
Hakeri su provalili u e-mail dugogodišnjeg Trumpovog saveznika Rogera Stonea kako bi ciljali na izborno osoblje, objavio je CNN.
Iransko korištenje obrasca o hakiranju i curenju podataka koji je Rusija koristila za ciljanje na američke izbora 2016. tjera zvaničnike SAD na veliku pripravnost zbog toga što bi Teheran mogao učiniti sljedeće uoči izbora u novembru kada će se suočiti aktuelna potpredsjednica SAD Kamala Harris (kandidat Demokrata) i bivši predsjednik, republikanac Donald Trump.
“Akcije hakiranja i curenja podataka jasno pokazuje ne samo cyber udare, već i namjeru da se izazovu društvene podjele i iskoriste ih protiv nas”, rekao je za CNN viši američki zvaničnik koji je pratio aktivnosti iranskih hakera.
Iran je sve spremniji to učiniti, a mi moramo ostati otporni na te pokušaje, dodaje on.
Iran dosljedno negire optužbe SAD o kibernetičkim napadima, uključujući tvrdnje američkih obavještajnih agencija da su njegovi hakeri izvršili hakiranje i curenje informacija ciljano na izbore.
Američki obavještajni zvaničnici su na rubu, djelomično zato što je teško znati kada će Iran iskoristiti pristup koji je možda stekao upadom u e-mailove sadašnjih ili bivših zvaničnika, bilo da prikupi više obavještajnih podataka, izazove curenja dokumentama ili pokuša izazvati razdor drugim taktikama.
Nepredvidivost Irana u kibernetičkom prostoru je težak izazov za američke zvaničnike, koji su okrivili Teheran za kibernetički napad na dječju bolnicu u Bostonu 2021. i stvaranje web stranice 2020. koja je američkim izbornim zvaničnicima prijetila metama iznad fotografija sa njihovim licima.
Iranski hakerski program nije toliko napredan kao onaj Kine, Rusije ili SAD, ali Teheran je izgradio sposoban kadar koji redovno napadaju kritičnu infrastrukturu u SAD i na Bliskom istoku tokom posljednjih 15 godina, prema stručnjacima.
Viši zvaničnik protuobavještajne službe FBI-a rasvijetlio je iranski modus operandi prošle godine u rijetkom intervjuu:
"Budući da je Iran mnogo manje prisutan od drugih američkih suparnika i protivnika u SAD zbog sankcija i stanja odnosa, oni moraju biti kreativniji u tome kako prikupljaju informacije koje traže".
Postoji mračniji element u nekim iranskim cyber aktivnostima koji daleko nadilaze tradicionalnu špijunažu.
Čini se da hakeri povezani s IRGC-om imaju široke ovlasti za prikupljanje podataka koje bi iranski režim mogao smatrati korisnim za planiranje otmica i atentata.
U novembru 2022., šef špijunske agencije Ujedinjenog Kraljevstva MI5 održao je rijedak javni govor u kojem je otkrio da je bilo najmanje deset "potencijalnih prijetnji" Irana da otme ili ubije pojedince u Velikoj Britaniji samo te godine.
Najmanje jednu od tih zavjera pomogli su iranski hakerski upadi, rekao je britanski zvaničnik za CNN.
Masih Alinejad, iranska novinarka koja živi u SAD i koja je bila meta višestrukih atentata ili zavjera za otmice, rekla je za CNN prošle godine da gotovo svakodnevno prima niz tekstualnih poruka i e-mailova hakera koji pokušavaju provaliti u njen telefon.
Drugi iranski iseljenici rekli su da su bili na meti hakera za koje se sumnja da su povezani s IRGC-om, ali su odbili javno govoriti iz straha za svoju sigurnost.
Bivši Trumpov saradnik je 2022. hakiran samo nekoliko mjeseci prije nego što je Ministarstvo pravosuđa optužilo člana IRGC-a za pokušaj ubistva bivšeg zvaničnika administracije SAD Johna Boltona, Trumpovog savjetnika za nacionalnu sigurnost i istaknutog kritičara Irana.
Jedan od mogućih razloga zašto su hakeri ciljali na bivšeg zvaničnika bio je pokušaj praćenja Boltona kao dio zavjere za ubojstvo.
Bolton je samo jedan od više bivših članova Trumpove administracije — uključujući i samog bivšeg predsjednika — koje je Iran navodno planirao ubiti kako bi osvetio američko uijstvo najvišeg komandanta IRGC-a Qasema Soleimanija 2020. (Iran poriče optužbe o planiranju ubistva).
Broj iranskih "vanjskih operacija" u raznim zemljama (definiranih kao zavjera za otmicu, ubistvo, nadzor ili zastrašivanje ciljeva) porastao je od Soleimanijevog ubistva, prema studiji Washingtonskog instituta za bliskoistočnu politiku.
Zabilježili su 115 takvih operacija od Soleimanijeve smrti, više od polovine od ukupnog broja operacija od osnivanja Islamske Republike Iran 1979. godine.
"Iran smatra da su ovogodišnji izbori posebno bitne u smislu utjecaja koji bi mogli imati na interese njegove nacionalne sigurnosti, povećavajući sklonost Teherana da pokuša oblikovati ishod", objavile su nedavno američke obavještajne i sigurnosne agencije, uključujući FBI.