Karcinom je bolest koja je nažalost postala sve češće prisutna i kod nas u BiH. Statistika je neumoljiva pokazujući trend rasta ove bolesti.

Kada čujemo da je neko obolio od ove teške bolesti ne možemo naći riječi kojima bi ga mogli utješiti. Zbog toga je veoma važno da govorimo o karcinomu kako bi uspjeli da se sačuvamo ili da što bolje i bezbolnije prođemo proces liječenja.

O ovoj temi su u emisiji „Anatomija života“ govorili prof. dr. Esra Kaytan Saglam, radijacioni onkolog u onkologije u Memorial Sisli bolnici u Istanbulu i doc dr. Esat Namal, specijalist onkologije u Memorial Sisli bolnici u Istanbulu.

Saglam i Namal: Karcinom je genetska bolest, potrebno je više mozgova u procesu liječenja

-Karcinom je bolest koja pojašnjava naše postojanje. Bilo koji da je uzrok te bolesti dolazi do mutacije ćelija koje nekontrolisano rastu. Često budu agresivne naravi i napada zdrave ćelije. Kada se otkrila bolest svodila se na jednu bolest. Razvojem medicine razlikuju se kao dva čovjekova prsta. Imamo više oružja za borbu protiv ove bolesti za razliku od samih početaka. To je genetska bolest ali ne kao naslijedna bolest. Dojka i materica kod žena su podložnije ovoj bolesti – kaže doc. dr. Namal.

Prof. dr. Saglam je istakla kako je za liječenje ove bolesti potrebna dobro uigrana ekipa koja će na kraju doći do dobrog zaključka u procesu liječenja karcinoma.

Saglam i Namal: Karcinom je genetska bolest, potrebno je više mozgova u procesu liječenja

-Sama mutacija ćelija napada sve organe mozak, kožu mišiće, krvne ćelije ili svako tkivo koji mogu biti pogođeni. Liječenje je ekipni posao jer je potrebno više mozgova koji će doći do zaključka. Dakle, potrebna je dobro uigrana ekipa. Primjenjujemo različite metode na različitim pacijentima. Imamo razne aparate kojima otkrivamo bolest a ne zagađujmo okolinu – istakla je prof. dr. Saglam.

Više na temu karcinoma možete pogledati u videu.