Prije dvije i po godine uspjeli smo da zaustavimo sprovođenje projekta Rio Tinta, koji je vlast namjeravala da progura po urgentnoj proceduri. Zahvaljujući blokadama građana, peticijama, protestima, javnom pritisku i radu stotina aktivista, pojedinaca i grupa promijenjena su dva zakona i ukinuti su Prostorni plan Jadar i Prostorni plan Loznica, poručuje Savo Manojlović, direktor kampanje "Kreni - promijeni"(Srbija).
Kako je saopćeno iz "Kreni - promijeni", vlast u Srbiji je vratila Prostorni plan Jadar, a očekuju da će ukinuti i Prostorni plan Loznica!
- Svi osjećaju strah i neizvjesnost! – dodaje se.

U saopćenju se dalje navodi:
Kako su to izveli?
- Vlast je prvo najavila povratak projekta. Nedugo zatim, Ustavni sud je sinhronizovano usvojio inicijativu Rio Tinta, a potom je vlast potpisala memorandum o kritičnim sirovinama između Srbije i EU. Ovaj memorandum nije pravno obavezujući akt.
Narednih dana planiraju da vrate i Prostorni plan Loznica.
Vlast je podlo odabrala da ovo uradi usred ljetnjih odmora, u jeku najvećih vrućina. Očekivali smo da će vlast ovo pokušati da učini i ranije, ali njihov strah od naroda je veliki, te su se na ovaj korak usudili tek nakon dvije i po godine i dva puna izborna ciklusa.
Šta sada radimo? Zašto odmah ne organizujemo proteste? Da li je “stvar izbubljena”?
Ovo je maraton. Vlast želi da “zbrza stvari” i unese apatiju među građane, na bazi jedne “dobijene bitke”. Možda su dobili bitku, kao što smo je mi dobili prošli put, ali ova borba nije gotova, zato što Srbija nije na prodaju.
Da bismo bili uspješni, moramo djelovati na nekoliko frontova paralelno:

1) Međunarodni nivo
Potrebno je da na međunarodnom nivou nastavimo borbu kako na medijskom, tako i na institucionalnom nivou. Bitno je da dopremo do međunarodnog javnog mnjenja, ali i da spriječimo strane finansijske institucije da odobre sredstva za ovaj projekat.
To ćemo uraditi ako istaknemo da se u Srbiji ovim krše demokratija, vladavina prava i ekološki standardi, kao i da će projekat izazvati otpor stanovništva i nemire za koje je odgovorna vlast, ali i oni koji podržavaju ovakvu vlast.
Iz ovog razloga smo tokom dolaska Sholza, organizovali konferenciju za medije sa transparentima na njemačkom i engleskom jeziku, kako bi prenijeli poruku međunarodnim medijima. Nismo organizovali masovne proteste, jer bi bilo organizovanih incidenata od strane vlasti koji bi samo legitimisali nasilje vlasti nad demonstratima pod opravdanjem da se štitila bezbjednost stranih državnika.

2) Javno mnijenje
Većina građana Srbije je protiv projekta Jadar. To je rezultat dosadašnje borbe svih nas.
Da li će projekat proći zavisi, u velikoj mjeri od naše organizacije i strategije.

Njihov cilj je da sprovedu medijsku lobotomiju. Na nama je da od nje otrgnemo svakog čovjeka.
Zato ćemo preko ove platforme, društvenih mreža, ali i terenskog rada i tribina težiti da dopremo do što većeg broja ljudi.
U mnogim gradovima i mjestima Srbije, ova vlast nema većinu. I pored toga što, iz izbornog ciklusa u ciklus, krade sve više glasova, ona ima sve manju podršku. Dobar primjer su posljednji izbori u Beogradu.
Na izborima u decembru 2023. godine liste SNS-a i SPS-a osvojile su ukupno 411.920 glasova. U junu ove godine, iako je vlast dodatno pojačala neregularnosti, njena zajednička lista, koja je ovaj put sadržala i Zavetnike i Radikale, osvojila je znatno manje – 387.326 glasova.

Bilo je dovoljno da svi opozicioni birači koji su već prethodno glasali na beogradskim izborima u decembru 2023. godine i ovaj put izađu i glasaju pa da ova vlast nema većinu u Beogradu.
Nemaju većinu ni za Rio Tinto. Jedini način da ovo uspije je da ubijede ljude da je stvar gotova i da se ne vrijedi boriti.

3) Građanska neposlušnost/Protesti

Naravno da ćemo koristiti sva sredstva građanske neposlušnosti. Međutim, napraviti ishitren protest na 40 stepeni kada je polovina Srbije na godišnjem odmoru samo bi dovelo do “ispumpavanja” energije bunta. Odluka meštana Jadra da ne reaguju ishitreno na provakacije vlasti jeste mudra odluka.
Blokade održane 2021. godine predstavljale su kulminaciju rada od godinu dana. Tome je prethodila peticija, koju je potpisalo skoro 300.000 ljudi; veliki broj medijskih nastupa; javna podrška stručnjaka i stručne javnosti opiranju projektu Jadar; a potom i snimanje reklame koju RTS nije želio da emituje, pa nakon toga protest ispred RTS-a; potom, veliki protest ispred Predsedništva; na kraju: dvije veličanstvene blokade autoputa, u Beogradu, kao i prateći protesti širom Srbije. A nakon svega toga uslijedili su i protesti i kampovanje ispred Predsjedništva.

Za razliku od protesta koje smo imali prilike da vidimo kada se ishitreno reaguje, mijenjaju zahtjevi i ljudi besciljno šetaju, smisleni protesti su utemeljeni na strategiji, konkretnom momenatu i usmjereni su na precizne zahteve, uz punu svijest ko te zahtjeve može da ispuni - poručio je Manojlović, saopćeno je, između ostalog, iz kampanje "Kreni - promijeni".