U Sarajevu je počela hitna Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH).
Sjednicom predsjedava SNSD-ov Nikola Špirić. Sjednici prisustvuje 14 od 15 delegata.
Odsutan je samo Dragan Čović, član Kolegija Doma.
Nenad Vuković, delegat (PDP) iz Kluba srpskog naroda javio se za riječ i ukazao Špiriću na povredu Poslovnika, jer je ukazao na to da Špirić nije zakazao nastavak 9. hitne sjednice prekinute 18. februara, a da je zakazao današnju sjednicu.

Podsjećamo, 18. februara je bila zakazana hitna sjednica ovog doma, na čijem dnevnom redu je bila smjena Špirića, ali je HDZBiH oborio kvorum i spasio Špirića smjene.
-Ja se neću umoriti i moram ukazati na ovo - kazao je Vuković koji je jedan od predlagača Špirićeve smjene koja na prošloj, prekinutoj i nikad nastavljenoj sjednici nije okončana.
Vuković je tražio dopunu dnevnog reda današnje sjednice. On nije kazao o kojoj tački se radi, ali pretpostavlja se da je riječ o zahtjevu za Špirićevu smjenu.
Vuković je tražio od Špirića da stavi na glasanje dopunu dnevnog reda, a zaposlenike nadležne službe Vuković je zamolio da preuzmu materijal za dopunu dnevnog reda što je jedan od uposlenih u nadležnoj službi i učinio.
I Želimir Nešković, delegat SDS-a ukazao je na kršenje Poslovnika , jer je zakazana današnja 10. hitna sjedncia Doma naroda PSBiH, a nije okončana 9. sjednica na čijem je dnevnom redu bila Špirićeva smjena.
Špirić se još nije izjasnio da li će uvrstiti dodatnu tačku na dnevni red današnje sjednice.
Na dnevnom redu današnje sjednice je zahtjev Predstavničkog doma državnog parlamenta da se Prijedlog zakona o dopuni Zakona o plaćama i naknadama u institucijama BiH razmatra po hitnom postupku.
Predstavnički dom je 17. decembra 2024. godine, na prijedlog poslanika iz Kluba SDA, po hitnom postupku, usvojio predloženi zakon.
Njime je definirano da, izuzetno od člana 7. ovog zakona, za obračun plaća budžetskih korisnika, i to za radna mjesta: predsjedavajući i zamjenici predsjedavajućih Predstavničkog doma i Doma naroda PSBiH, predsjedavajući radnih komisija oba doma i predsjedavajući klubova u Predstavničkom domu i Domu naroda PSBiH, poslanici i delegati u Parlamentarnoj skupštini BiH, član Predsjedništva BiH, predsjedavajući Vijeća ministara BiH, zamjenik predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH, ministar i zamjenik ministra, koristit će se osnovica iz 2024. godine.
U obrazloženju predloženog zakona navedeno je da je razlog za njegovo usvajanje sadržan u činjenici da je Vijeće ministara BiH u novembru 2024. godine donijelo Odluku o visini osnovice za obračun plaće zaposlenih u institucijama BiH za 2025. godinu. Navedenom odlukom utvrđeno je da se osnovica za obračun plaća zaposlenih u institucijama BiH za 2025. godinu utvrđuje u iznosu od 631,50 KM.
Predlagači dopune Zakona navode da bi obračunom plaća primjenom osnovice u visini od 631,50 KM, došlo do još većeg nesrazmjernog povećanja plaća za radna mjesta s većim koeficijentima, te dodatnog debalansa u plaćama budžetskih korisnika.

Dodaju da povećanje osnovice za obračun plaća sa 600 KM na 631,50 KM za koeficijent 10 predstavlja povećanje za više od 315 KM, dok bi za koeficijent 1,20 iznosilo 37,80 KM, što je, kako navode, nedopustivo.
-Ova razlika je dodatno uvećana kada se obračuna i radni staž (tzv. minuli rad) kao dodatak na osnovnu plaću. Podnosimo prijedlog ovog zakona kako bi se uravnotežile plaće budžetskim korisnicima i uštedjela dodatna sredstva za realizaciju kapitalnih projekata na nivou BiH - naveli su predlagači zakona.
Dom naroda PSBiH danas bi trebao razmatrati i zahtjev delegata Džemala Smajića za razmatranje Prijedloga zakona o izmjenama Zakona o plaćama i naknadama u institucijama BiH po hitnom postupku.
Smajić je u obrazloženju naveo da bi se predloženim izmjenama Zakona o plaćama i naknadama u institucijama BiH, kojima se određuju novi koeficijenti za pozicije vojnik do poručnik za profesionalna vojna lica, policajac do mlađi inspektor za policijske službenike, te NSS do samostalni referent VŠS za zaposlenike, u određenoj mjeri ublažile negativne posljedice inflacije kada je u pitanju realno smanjenje dohotka, a i poboljšao bi se materijalni status zaposlenih u institucijama BiH.