get url
text
Dvije kćerke argentinskog alpiniste poginulog prije 40 godina pronašle su njegov ruksak koji je dosad bio zarobljen u ledu i role filma koje su im pomogle da saznaju više o posljednjim trenucima svog oca.
Guillermo Vieiro imao je 44 godine kada je 1985. poginuo spuštajući se sa snijegom prekrivenog argentinskog vulkana Tupungato visokog više od 6.500 metara, na granici s Čileom.

Njegovo tijelo i tijelo drugog alpiniste pronađeno je, ali ne i njihove stvari.
Prošle godine alpinistica Gabriela Cavallaro pronašla je ruksak u ledu iz kojeg je uspjela izvući samo kameru i cepin.

Skrivao je nevjerovatnu činjenicu: Nakon 40 godina na planini pronašle ruksak poginulog oca

Nakon što se utvrdilo da su te stvari pripadale Guillermu Vieiri, ona je kontaktirala s njegovim kćerima koje su se više puta penjale područjem ispod Aconcague, najvišeg vrha Južne Amerike, visine 6.962 metra.
U februaru Guadalupe i Azul Vieiro, koje danas imaju 40 godina i 44 godine, krenule su u 11-dnevnu snimljenu ekspediciju kako bi pronašle ruksak koji se pojavio na visini od 6.100 metara.

U mojoj porodici riječ "planina" oduvijek je zabranjena. Moja majka ne želi imati ništa s otkrićem ovog ruksaka. To je porodica koju je slomila tuga, praznina - rekla je Azul Viero, koja je imala samo četiri godine kada je otac poginuo, piše France24.

U ruksaku je pronađena jakna, vreća za spavanje, flaša za vodu, aspirin, tablete vitamina C, noževi i dva koluta filma Super 8.
Sestre kažu da su tako uspjele više saznati o svom ocu kojega gotovo nisu poznavale.

Moja majka nam nikada nije rekla ko je on bio, znale smo da je umro u planinama, ali ništa drugo, tako da je to bilo kao ponovno otkrivanje njegove priče.

Snimka je pokazala da su Guillermo Vieiro i njegov penjački partner Leonardo Rabal (20) bili prvi alpinisti koji su dosegnuli vrh Tupungata preko njegove najteže, istočne strane.