Zakon koji predviđa uvođenje neradne nedjelje na području Federacije BiH na stolu je Predstavničkog doma Parlamenta FBiH.
HDZ BiH je, međutim, odlučio opstruirati usvaanje zakona na koji čeka preko 100 000 radnika u trgovini.
Prijedlog je već dobio podršku cijele Vlade FBiH kao predlagača, radnika u trgovini i poslodavaca, a podržali su ih i potrošači kroz Udruženje potrošača. Nacrt je dobio podršku zastupnika i danas je sve trebala biti samo stvar formalnosti.
HDZ je postavio dva amandmana i poručio da će glasati protiv zakona ukoliko se ovi amandmani ne prihvate.
Prvi amandman predviđa da gradovi i općine, bez obzira na federalni zakon sami mogu odlučiti o tome hoće li objekti na teritoriji tog grada ili općine raditi ili ne - nedjeljom i preznikom, sve dok se ne donese zakon na nivou države.
Ovu temu za Hayat.ba prokomentirao je Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH.
On smatra da ovo i jeste u principu nadležnost entiteta i kantona.
- Može biti i nadležnost lokalne zajednice, ali je to više pravno nego tehničko pitanje. Nama je jedan od glavnih problema bilo što su pojedine lokalne zajednice zabrane, drugi ne, i onda smo imali na nivou FBiH zaista jedno šarenilo. Mislim da je dobra stvar da se to unificira, bar na nivou Federacije BiH. Na nivou države se takav zakon ne može donijeti jer nema nadležnosti. Ja očekujem i imam informacije, da će Republika Srpska slijediti ovo ukoliko se u nekom vremenu pokaže kao dobro, mislim da će i oni vrlo brzo ići na tu varijantu da usvoje sličan zakon - rekao je Smailbegović.

Ističe da je to aktuelna tema već duže vrijeme i taj zahtjev je došao od strane sindikata.
- Mi smo razmatrali to sve skupa i procijenili da ustvari mislimo da taj član zakona, tj. odredba neće napraviti neku štetu poslodavcima, u smislu pada prometa, a očito radnicima znači dosta. To je pokazalo i istraživanje, i sindikat se jako borio za to. Mi smo rekli ok, ako je tako mi ćemo podržati taj prijedlog, mada postoje različita mišljena i postoji dosta dilema. Međutim, teško je unaprijed procijeniti da li će tu eventualno biti neke štete, kako će to izgledati i sve ostalo. Mi mislimo da to treba podržati, da to treba sad da prođe, da se zakon implementira, pa će se vidjeti za godinu-dvije kakvi su efekti, da li je to zaista bila dobra odluka ili ne. Mi smo takav stav zauzeli - kazao je.
Smailbegović smatra da će se ovaj zakon izglasati, i da većina zastupnika smatra da ovaj zakon treba da prođe.
- Zakon generalno definiše puno drugih stvari, zakon je dobar, zakona treba, ali je uglavnom polemika oko ovog člana. Mislim da će to proći - rekao je za Hayat.ba Smailbegović.