Šta ovaj budžet karakteriše osim donošenja prijedloga po sistemu 'uzmi ili ostavi' nakon što su probijeni svi zakonom definirani rokovi pitali smo u današnjem izdanju emisije '7Plus' zastupnike u ovom domu Edina Smajića i Denisa Gratza koji je odmah istakao da je usvojeni budžet sve samo ne razvojni:

'Ovo je jedan potrošački budžet koji projicira orgomne prihode kroz odluke i uredbe, a koji u ovom trenutku nemaju pokrića i koji će najviše opteretiti privredu poput situacije sa odlukom o minimalnoj plaći. Ostaje pitanje ko će to sve platiti i zašto se opet na udaru, umjesto ogromnog broja budžetskih korisnika, nalazi onaj još uvijek zdravi dio naše privrede. To su uglavnom mala i srednja preduzeća koja zapošljavaju pet do deset ljudi i koji ne znaju kako, bez fiskalnih reformi da nadomjeste razliku od preko 700 maraka. Iako kažemo da je budžet rekordan isključujemo činjenicu da smo u inflaciji, isključujemo činjenicu da planiramo zaduženje od čak 586 miliona maraka, a ni procedura njegovog usvajanja nije bila ni transparentna ni dobro postavljena' kritičan je prema usvojenom tekstu budžeta Denis Gratz podsjećajući na probleme koje će izvjesno u privredi napraviti odluka o povećanju minimalne plate sa 1004 na 1740 KM i dodaje da javnost treba da zna da je donesen u hitnom postupku i da ni jedan amandman ni opozicije ni pozicije nije prihvaćen.

Smajić i Gratz za '7Plus': Dobili smo potrošački i netransparentan budžet koji nema pokrića

Zastupnik Edin Smajić također ima ozbiljne primjedbe na sam način i proceduru donošenja budžeta te nesigurnosti u realizaciji njegove prihodovne strane:

'Radi se o jednom nelogičnom i vrlo netransparentnom budžetu od samog početka njegove pripreme i logičkog okvira. Mi nikada nismo raspravljali ni izvršenje budžeta za 2023. iako je jasno zakonom predviđeno da Vlada isti mora dostaviti Parlamentu najkasnije pola godine nakon isteka fisklane godine. U dogovoru na moje poslaničko pitanje obaviješten sam da je Ministarstvo finansija dostavilo izvještaj u Parlament, ali je evidentno da rukovodstvo Parlamenta radi susupenziju djelovanja Parlamenta jer ga nikada nisu uputili i stavili na dnevni red. O budžetu za 2024. smo saznali tek ponešto na bazi uporednih pokazatelja također prilikom usvajanja po hitnom postupku. Ovaj budžet za 2025. također usvajamo po hitnom postupku i u njemu se suštinski radi o tome da imamo 6, 8 milijardi na prihodovnoj strani i mi u samom startu imamo deficit od 315 miliona. Mi imamo dakle planirano milijardu i četristo miliona zaduženja od čega će se milijardu i sto usmjeriti na otplatu zaduženja, a preostali dio će pokriti deficit u računu od 315 miliona. Suština svakog budžeta je u njegovoj prihodovnoj strani. Mi sa ovim imamo, dakle ozbiljnu zabrinutost da li ćemo moći postići i planirani iznos od 6,8 milijardi KM zbog brojnih faktora koji izlaze iz povećanja minimalne plate' potvrđuje ozbiljnu sumnju u kvalitet pripremljenog budžeta Smajić.

Smajić i Gratz za '7Plus': Dobili smo potrošački i netransparentan budžet koji nema pokrića

Zastupnik Gratz se posebno osvrnuo i na izostanak bilo kakvog povećanja penzija u predviđenom budžetu uprkos, kako je rečeno prijedlogu rekordnog budžeta:

'To je i razlog što klub DF nije glasao za ovaj budžet jer iako je državnim službenicima povećana plata za 13%, penzije uopšte nisu ni dotaknute. Uz to, odbijeni su i amandmani koji su prijeko potrebni radi boljeg povezivanja Sarajeva i Tuzle u infrastrukturnom smislu' naglašava nezadovoljstvo nekim od ključnih tačaka prijedloga budžeta Gratz.

Pogledajte cijeli razgovor i saznajte kako i na koji način ovako definiran budžet može uticati na ukupne ekonomske tokove u Federaciji BiH i kakve posljedice može imati na svakodnevni život građana.