Na platou ispod Starog mosta u Mostaru u utorak je održana centralna manifestacija proslave 20. godišnjice završetka obnove Starog mosta i 19. godišnjice upisa Mostara na popis UNESCO-ove kulturne baštine.

Spektakularna ceremonija počela je intoniranjem državne himne Bosne i Hercegovine, a nastavljena umjetničkim performansom mostarskog umjetnika Nedžada Maksumića.

Salem Marić, predsjednik Gradskog vijeća Grada Mostara i predsjednik organizacionog odbora manifestacije povodom 20. godišnjice završetka obnove Starog mosta, poželio je dobrodošlicu svima, kako je rekao, pod most mira i ljubavi, koji je spomenik mira i svjedok vremena.

-Stari most simbol je našeg postojanja i slojevite historije na ovom prostoru, dio naše kulture i identiteta - rekao je Marić, zahvalivši svima koji su dali doprinos u obnovi Starog mosta a posebno što su večeras u Mostaru povodom 20. godišnjice obnove.

-Građani Mostara i Stari most danas uspravno i ponosno stoje s dubokom vjerom da koračamo u mirnu i uspješnu budućnost. Neka vječno živi Stari most, neka vječno u nama živi ideja mira. Veliko hvala prijateljima Mostara i Starog mosta.

Obratio se i Christopher Sheldon, šef ureda Svjetske banke u BiH i Crnoj Gori, te Qu Xing, zamjenik generalne direktorice UNESCO-a. Potom je uslijedio muzički performans mostarskog ansambla "Mostarske kiše“.

Čelnici Grada Mostara uručili su zahvalnice za izuzetan doprinos obnovi Starog mosta koje su dobili predstavnici Svjetske banke, UNESCO-a, Kraljevine Holandije, Republike Turkiye, Republike Italije te Republike Francuske.

Potom je izveden svečani skok sa Starog mosta, uz bakljadu i vatromet, a prisutni građani Mostara kao i brojni turisti potom su mogli uživati u koncertu grupe Hari Mata Hari. Hari Varešanović je koncert otvorio pjesmom “Lejla”, na veliko oduševljenje okupljenih na platou ispod Starog mosta, javlja Anadolu.

Početak koncerta pratio je višeminutni spektakularni vatromet.

Stari most u Mostaru izgrađen je 1566. godine i bio je najveća lučna konstrukcija toga doba u svijetu. Dao ga je sagraditi sultan Sulejman Veličanstveni. Građenje je povjerio turskom graditelju Mimaru Hajrudinu.

Tokom rata u Bosni i Hercegovini i uporedne dvostruke agresije na Mostar između 1992 i 1995. godine Stari most je bio meta artiljerijskih napada. Granate ispaljene sa položaja srpske vojske u proljeće 1992. godine oštetile su luk mosta, dok je poznata kula Čardak na njegovoj zapadnoj kapiji u potpunosti izgorjela.

Nakon dvodnevnog granatiranja s položaja Hrvatskog vijeća odbrane, Stari most je srušen 9. novembra 1993. godine. Tada je gotovo potpuno uništena i historijska jezgra grada u njegovom okruženju. Obnovljen je i ponovo otvoren za javnost 23. jula 2004. godine, a od 2005. Stari most je dio UNESCO-ve svjetske baštine.