Srebreničani su već danima žedni, a od juče je lokalni vodovod u potpunom kolapsu. Kako javljaju mještani, neka naselja nemaju vodu nikako, u najvećem dijelu Srebrenice redukcija vode traje 22 sata dnevno.

- U centru Srebrenice i u većini naselja voda dolazi samo dva sata dnevno, ali što je najgore, mi ne znamo kad su ta dva sata. Rasporeda, koji objavi Komunalno preduzeće, niko se ne pridržava – kaže za jedna Srebreničanka.

Da je tako svjedoči i Facebook profil lokalne Radio televizije Srebrenica, na kojem je najčitanija “rubrika” raspored dolaska cisterni s vodom za piće.


Ali, i tu, izgleda ima problema, Dok neki građani u komentarima tvrde da “cisterna samo prođe” i da se niko iz nje nije napio vode, drugi navode da ta voda i nije za piće.

– Saspite tu vodu u bazen, svakako nije za piće. Porazboljevasmo se od nje. Da bar imamo oprati veš, okupati se i za wc. Izaći ce 10 ljudi po 20 litara, ostali su na poslu. Ljudi, imajte razumijevanja za ovo šaku naroda ovdje – napisala je jedna Srebreničanka.

Da je situacija alarmantna, potvrdila je i novinarka iz Srebrenice Mediha Smajić.

– Komunalno preduzeće “Polet” nije u stanju čak ni da se pridržava rasporeda redukcija, koji su sami napisali, a kamoli da upravljaju ovom krizom. A građani su, naravno, frustrirani. Problemi sa vodosnabdijevanjem u Srebrenici nisu od juče, svi znaju koliko je novca do sada došlo u naš grad, a niko se nije potrudio da sistemski riješi ovaj veliki problem – kaže Mediha Smajić za Srpskainfo.

Mladen Grujičić, dugogodišnji načelnik opštine Srebrenica, nedavno je za lokalne medije izjavio da je privremeno rješenje spajanje Srebrenice na vodovod iz Bratunca, dok bi za trajno rješenje, koje takođe podrazumijeva dovođenje vode iz Bratunca, bilo potrebno 11 miliona maraka.

Grujičić se danas nije javljao na pozive, kako bi javnosti objasnio na čemu su utemeljene ove njegove procjene.

Mediha Smajić tvrdi da su sve to nagađanja i da ni Grujičić ni direktorka Komunalnog preduzeća “Polet” Biljana Kandić, nisu stručni ni kompetentni da daju ovakve procjene.

Ona smatra da je besmisleno je da se voda dovodi iz Bratunca, kad Drina teče i kroz opštinu Srebrenica.

Srebrenica bez vode: Jedni je nemaju nikako, a drugi samo dva sata dnevno