Na području Srebrenice većina stanovništva se bavi pčelarstvom, stočarstvom, mljekarstvom, kao i malinarstvo koje predstavlja perspektivnu kulturu za to područje. Ipak, malinari na području Srebrenice su u posljednje vrijeme prisiljeni smanjivati svoje plantaže zbog niske otkupne cijene i nedostatka radne snage.
Adevija Hasanović iz Slatine kod Srebrenice godinama se bavi uzgojem maline, a kaže da ovogodišnjom berbom i otkupnom cijenom nije zadovoljna.

- Imamo malina oko dulum i po. Hladnjače su nam ostale dužne novac od prošle sezone, nisu redovni s plaćanjem. I iz tih razloga narod odustaje od malinarstva jer nema nikakve računice. Iako je zemljište plodno za maline, otkupna cijena maline je niska i nedostaje radne snage - kazala je Feni Hasanović.
Kaže kako u proizvodnji ne koristi preparate za prskanje, a pored maline sije i druge kulture.
- Posijala sam žito, krompir i grah. Sijala sam za svoje potrebe, a da imam nekome prodati sijala bih više. Ovdje je čista organska proizvodnja, djeca se bave i pčelarstvom. I uvijek imamo posla na selu – ističe Hasanović.

Srebrenički malinari nisu zadovoljni berbom, problem i nedostatak radne snage

Ona je bila među prvim povratnicima u Slatinu, gdje se 2002. godine vratila s porodicom. Živjeli su u šatoru dok nisu dobili donaciju za izgradnju stambene jedinice.
- Živjeli smo tri i po godine bez adekvatnih uslova, bez struje, vode i nismo imali put. Ipak, opstali smo i danas dan živim u Slatini. Danas je sve drugačije, imamo osnovne uslove za život, ali nažalost nema nikakvih podsticaja da se razvija poljoprivreda. Nekad su bili podsticaji, ali sada toga nema i danas su sela gotovo pusta jer nema stanovništva – kaže Hasanović.

Slična situacija s uzgojem malinama je i kod Medine Mujić. Ona ističe da je najveći problem nedostatak radne snage, dodajući da je ovogodišnja berba maline lošija u odnosu na prethodnu godinu.
- Nismo zadovoljni ovogodišnjom berbom, prošle godine smo imali tonu i osamsto, a ove godine tonu i tristo. Veliki je problem nedostatak radne snage, prijatelji nam pomažu u berbi jer nema radnika – kazala je Mujić.

Adevija Hasanović i Medina Mujić upozoravaju da sve više malinara odustaje od proizvodnje maline zbog niske otkupne cijene i nedostatka radne snage.
Da je tako potvrđuje i malinar Senad Jusić iz Donjih Potočara.
- Ne očekujem da će malina u skorije vrijeme postati interesantna za proizvodače. Proizvodimo nešto, a na ime našeg proizvoda se ne pokriju troškovi proizvodnje. U budućnosti, supruga i ja ćemo se baviti malinarstvom samo za naše potrebe - poručuje Jusić, piše Fena.