Aktuelni saziv Evropske komisije, koji je na kraju mandata, objavio je svoj posljednji izvještaj o napretku Bosne i Hercegovine na putu prema Evropskoj uniji.
BiH je pokazala opipljive rezultate, navedeno je u izvještaju, kao i to da se upravljanje migracijama nastavlja popravljati. Zemlja je postigla kompletno usklađivanje sa zajedničkom vanjskom i sigurnosnom politikom Evropske unije, navodi se u izvještaju.
Implementacija restriktivnih mjera ostaje izazov zbog političkih opstrukcija. Misli se na vlast iz bh. entiteta RS, koja je i ranije odbijala da se Rusiji uvedu sankcije. Izvještaj je predsjedavajućoj Vijeća ministara Borjani Krišto uručio specijalni predstavnik EU u BiH Luigi Soreca.
Preporuke iz prošle godine uglavnom ostaju važeće, navedeno je u izvješatju. Stara zadaća ostaje ista, kao i to da BiH uvede sankcije Rusiji, bez obzira na politička protivljenja iz bh. entiteta RS, istaknuto je u izvještaju. Navedeno je kako javni servis iz bh. entiteta RS, RTRS, širi ruske dezinformacije u vezi s agresijom Rusije na Ukrajinu i EU putem Bosne i Hercegovine.
Zakon o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću BiH, iako je izmijenjen, u izvještaju je navedeno kako ga treba uskladiti s preporukama Vencijanske komisije. Tačnije, osigurati pravo VSTV-a na pristup svim informacijama potrebnim za obavljanje provjera integriteta. Popuštanja nema nikome na putu prema Evropskoj uniji, tako ni BiH, koja mora nastaviti odlučnim koracima kojima će finalizovati ključne reforme u skladu s pravilima i standardima EU.
Vlasti iz bh. entiteta RS nisu samo kritikovane zbog ruskog utjecaja, nego i zbog neimenovanja sudija Ustavnog suda BiH. Poručuju kako taj zadatak treba hitno obaviti. Isto tako, trebaju u potpunosti priznati i provoditi odluke Ustavnog suda, ukidajući svaki zakon koji kaže suprotno.
Dakle, dosta je posla do 2029. godine, a nije se završio ni onaj koji je već trebao biti sada u procesu implementacije. Tako je novi zakon o sudovima BiH još u procesu izrade jer nema političkog dogovora. Bez obzira na sve, na vladavini prava je dosad insistirala i u budućnosti će insistirati Evropska unija. Toga je svjesan i dio domaćih vlasti.
Dok se ovo ne shvati na pravi način u smislu primjene, bh. vlast će se kockati s ponuđenim, kao s prvom propalom tranšom iz Plana rasta, jer su poslali u Brisel nepotpun Plan reformi.
(DŽ.S.K.)