Ovaj datum je službeno prihvaćen u Ujedinjenim Nacijama 2006. godine. Obilježava se na dan rođenadana Fredericka Bantiga, koji je zajedno sa svojim kolegom Charlesom Bestom 1922. godine otkrio inzulin.

Ovaj dan je poseban jer pruža priliku za podizanje svijesti o šećernoj bolesti koja predstavlja globalni javnozdravstveni problem, te je cilj poticanje kolektivnih i individualnih aktivnosti koje su potrebne za poboljšanje prevencije, dijagnoze i liječenja same bolesti.

Ovogodišnja tema obilježavanja Svjetskog dana dijabetesa "Rušimo barijere, premostimo nedostatke" koja je usmjerena na bitnost smanjenja rizika od dijabetesa i osiguravanja svih potrebština za ljude koji boluju od ove jako teške bolesti.

Svi oboljeli moraju da imaju pristup ravnopravnom, sveobuhvatnom, pristupačnom i kvalitetnom liječenju i zdravstvenoj zaštiti.

Diabetes mellitus je hronična bolest koja spada u grupu poremećaja metabolizma. Do nje dolazi onda kada gušterača prestane lučiti dovoljno inzulina ili kada ne koristi već proizvedeni inzulin.

Ovakvo stanje dovodi do hiperglikemije, odnosno povišenog šećera u krvi, čije prisustvo može dovesti do oštećenja tkiva, organa i to može dovesti do ozbiljnih posljedica.

Simptomi dijabetesa mogu utjecati na djecu i odrasle na različite načine. No, budući da će se dijabetes vjerovatno pogoršati ako se ne liječi i uzrokovati dugoročne zdravstvene probleme, vrlo ga je važno otkriti što je prije moguće.
Svjetski dan dijabetesa obilježava se 14. novembra i odlična je prilika da se podsjetimo na simptome. Ljudi bi trebali posjetiti ljekara ukoliko imaju neke od simptoma dijabetesa posebno zbog toga što ih je lako zanemariti.

Diabetes Council for symptoms podijelilo je simptome hiperglikemije na koje treba obratiti pažnju, koja uglavnom pogađa osobe s dijabetesom i može biti ozbiljno stanje ako se ne liječi.

Prvi simptom na koji treba obratiti pažnju je ekstremna žeđ, koju National Health Service (NHS) također navodi kao jedan od najčešćih simptoma.

Dijabetes otežava kontrolu nivoa šećera (glukoze) u krvi, što može značiti da vaši bubrezi moraju proizvesti više urina kako bi ga izbacili iz tijela. Zbog toga bi vam mogao biti potrebniji toalet više nego inače jer vam mozak govori da pijete više kako biste nadoknadili izgubljeni urin.
Obratite pažnju
Umor i sijede vlasi mogu biti nedostatak važnog nutrijenta

Ako u posebnom vremenskom razdoblju osjećate žeđ, moguće je da je ta žeđ povezana sa stresom. Uz to, važno je napomenuti da osjećaj žeđi veći nego inače ne znači nužno da imate dijabetes. Međutim, to je dobar pokazatelj da biste trebali razgovarati sa svojim ljekarom opće prakse, koji će obaviti test kako bi utvrdio imate li dijabetes.

Ostali simptomi uključuju potrebu za čestim mokrenjem, suhu kožu, glad, zamagljen vid, pospanost i rane koje sporo zacjeljuju.

Prema NHS-u, trebali biste posjetiti ljekara što je prije moguće ako imate bilo koji od sljedećih simptoma: osjećaj jake žeđi, mokrenje češće nego inače - naročito noću. osjećaj jakog umora, gubitak težine, gubitak mišićne mase. svrbež oko penisa ili vagine te zamagljen vid.