Novi rektor Univerziteta u Sarajevu je prof. dr. Tarik Zaimović, redovni profesor Ekonomskog fakulteta.
On će će naslijediti Rifata Škrijelja koji je bio na ovoj poziciji prethodnih osam godina.
U svečanoj sali Rektorata Univerziteta u Sarajevu odžrana je izborna sjednica Senata UNSA na kojoj su kandidati za rektora javno prezentirali programe rada za mandatni period 2024–2028. godine.
Kandidati su bili prof. dr. Almira Hadžović-Džuvo, redovna profesorica Medicinskog fakulteta i prof. dr. Tarik Zaimović, redovni profesor Ekonomskog fakulteta.
-Ono što imam da kažem i što bih voljela da čujem od budućeg rektora je što sam ja ovdje i šta me je motiviralo da se kandidujem. Dajem vam opus mog rada i dozvolite da vam kažem kako ja vidim poziciju rektora u ovom savremenom trenutku. Započela sam rad na Medicinskom fakultet 1997. godine, što je 27 godina aktivnog pedagoškog rada sa studentima, ne samo na Medicinskom fakultetu nego na brojnim članicama tako da surađujem sa pojedinim članovima Senata dugo godina. U toku tih 27 godine ističem da sam još od perioda zvanja bivšeg asistenta uvidjela da je cijeli posao u kojem se nalazimo kao živi organizam koji mijenja u skladu sa procesima lokalnih, globalnih izazova koji su iza rata na to bazirali interes za odlučivanje o takvim procesima nije bio veliki. Moj interes je bio veliki pa sam na Medicinskom fakultetu povukla manji broj ljudi pa samo rfeorme iznijeli na svojim leđima a koliki je značaj stalnog prihodovanja govori moje iskustvo koje i pravac reformi jako dugo. Znači osiguranja kvaliteta na visokoškolskim ustanovama je jako bitna. Stalna promjena našeg rada je bitna da bismo što bolje. Stalna promjena kvaliteta našeg rada je bitna da bismo što bolji studijski program nudili studentima. U mom opusu rada istakla bih iskustvo u upravljačko-rukovodećim funkcijama, postala sam član Upravnog odbora Medicinskog fakulteta i on mi je dao osnove upoznavanja sa organizacijom rada medicinskog fakulteta ali i samog Univerziteta jer i tad kad je bilo intergracije članice nisu bile odvojene. Ta upravljačka funkcija mi je dala način funkcioniranja fakulteta ali ono što ostaje kao baza za razumijevanje finansiranja je kako planirati budžet i kako generirati prihode. ali i šta znači domaćinsko poslovanje. To me motiviralo da se kandidiram za poziciju dekana Medicinskog fakulteta i da imam priliku iskoristiti iskustva i žao mi je sve što je započeto u tom periodu, nije doživjelo ekspanziju.
Praktični rad mora biti sastavni dio kurikuluma jer to zahtjeva sadašnje turiste grada. Drugi aspekt domaćinsko poslovanje to se vidi kada vam novac koji dolazi u ruke ne dolazi iz budžeta to je novac kad neko digne kredit zaduži sviju familiju da bi ulovio u obrazovanje. To je proširilo moja iskustva ali ono za što ja živim je UNSA od kojeg nisam otšla. Spletom okolnosti i dobrom voljom mnogih na UNSA vratila sam se na Medicinski fakultet i tako završavam opus što mene kompetencija dovodi do toga da mogu stajati ovdje i reći da bih bila dobar rektor - kazala je između ostalog u opusu prof. dr. Almira Hadžović-Džuvo.
Zatim je program prezentirao prof. dr. Tarik Zaimović, redovni profesor Ekonomskog fakulteta.
Kao Univerzitet se suočavamo sa izazovima koji nisu samo eksterni nego i interni. Zapošljavanje je jedan od najvećih izazova u tom kontekstu predlažem je da pokušamo dopuniti Uredbu o postupku da dobijemo izuzev kao što ima javni sektor, da vlada donese posebnu instrukciju koja bi se odnosila na zapošljavanje osoblja. Mi moramo zanoviti osoblje, zaposliti mlade asistente, mi moramo voditi računa da razgovori budu dugoročni. Poslovni procesi su posenban izazov. Jako je važna digitalizacija Univerziteta te procese objasnimo jedan od važnih modula su studentski rezultati. Dokument menaždmenta je jako važan i mora biti efikasniji. Kroz informacione sisteme olakšava poslovanje. Digitalni identitet Univerziteta i digitalna studentska iskaznica, sve su to sistemi koje trebamo digitalizirati. Budžet je velika stvar, on je u proteklih pet godina ostvario rast od 30 posto. Mi imamo finansijska sredstva na raspolaganju ali to nije dovoljno. Mi smo prošle godine razgraničili 28 miliona iz jedne godine, to omogućava da kao i stoticija funkcionišemo. Mi moramo sebe etablirati
Moramo imati proces proces pripreme za nastavnike i moramo osigurati da našim kolegama iz Sindikata i nastavnicima osiguramo da budu oslobođeni nastave dok rade istraživački rad.
Da se uspostavi Fond za finansiranje Research follow. Ako infrastrukturu Univerziteta podižemo na nivo na jednoj članici, podižemo na Univerzitetu to smo institucionalno uradili. To je važan iskorak u narednih pet godina to će predstavljati stvarnu promjenu. Moramo napraviti sve da znamo šta se dešava na Univerzitetu. Kad govorimo o infrastrukturi važno je naglasiti da je bitan univerzitetski superkompjuter ne samo dabga posjedujemo, da nam osigura ravnopravno partnerstvo da možemo učestvovati u velikim projektima sa drugim univerzitetima. Moramo prihvatiti činjenicu da mi nemamo iskustvo sa tim ali je važno da što prije pristupimo tome. Inovativni proces i saradnja sa privredom jako je važna.
Poticanje inovacija je i komercijalizacija istraživačkih rezultata i osnivanje privrednih subjekata, kazao je između ostalog prof. dr. Tarik Zaimović, redovni profesor Ekonomskog fakulteta.
Nakon prezentacije programa rada kandidata za izbor rektora, Senat je i zabrao rektora, a proceduru glasanja provela je komisija imenovana na ovoj sjednici.
Rektora bira Senat tajnim glasanjem, većinom glasova od ukupnog broja članova Senata, i to na mandatni period od četiri godine.
U prvom krugu glasanja nijedan od dva kanditata - Amira Hadžović-Džuvo i Tarik Zaimović - nije imao većinu, pa se pristupilo drugom krugu.
Nakon njega rezultat je bio 24 glasa za Zaimovića, dok je Hadžović-Džuvo imala 21 glas, a jedan je bio nevažeći.
(M.Rašidović)