Oružane snage odigrale su ključnu ulogu u sprečavanju terorističkog napada na sada otkazane koncerte Taylor Swift u Beču: prema kancelaru Karlu Nehammeru (ÖVP), informacija je stigla do Obavještajnog ureda vojske, koji je zatim podijelio informaciju s Državnom upravom Sigurnost i obavještajni rad (DSN).

Prema informacijama APA-e, tajna služba vojske dobila je relevantne dojave od dvije prijateljske strane obavještajne službe.

Kako je Nehammer potvrdio za "ZiB2" u četvrtak navečer, informacije o ovom slučaju stigle su do civilne domaće tajne službe DSN preko Vojnog obavještajnog ureda.

Prema istraživanju APA-e, Obavještajni ured vojske dobio je podatke od dvije prijateljske vojne obavještajne službe u inostranstvu prije desetak do 14 dana. Ti su podaci, kako se navodi, bili dosta nejasni, zbog čega je Obavještajni ured Oružanih snaga dodatno istraživao i naposljetku rezultate predao Državnoj sigurnosno-obavještajnoj upravi koja ih je dalje rješavala.

Austrijska vojska ima dvije tajne službe: Obavještajni ured i Obavještajni ured vojske. Ured za odbranu općenito djeluje unutar zemlje i odgovoran je za sve što se tiče vojnopravnih interesa Savezne vojske. Zadatak protuobavještajnog ureda je, naprimjer, spriječiti radikalne ljude da uđu u vojsku.

Army Intelligence Office je pak odgovoran za strateško vanjsko obavještajno djelovanje i namijenjen je da služi kao organizacija za rano upozoravanje za najviše političko i vojno vodstvo. Djeluje svugdje gdje su austrijski vojnici raspoređeni u inostranstvu, ali i tamo gdje u inostranstvu postoje austrijski - ne samo vojni - interesi. Naprimjer, Obavještajni ured vojske provjerava situaciju na licu mjesta prije novog vojnog rasporeda u inostranstvu.

Rad obavještajnih službi oružanih snaga odvija se gotovo isključivo izvan očiju javnosti, a medijski su istupi uglavnom suzdržani. Ta se tajnost smatra najvažnijom valutom u razmjeni informacija s drugim obavještajnim službama. Budući da vojne obavještajne službe komuniciraju samo s drugim vojnim službama (i ne s civilnim obavještajnim službama), navodi se da Ured za obavještajne poslove Vojske nikada nije bio pogođen lošim imidžom austrijske tajne službe.


DSN je, s druge strane, prvo morao povratiti svoj ugled kod drugih obavještajnih službi jer je njegov prethodnik, Savezni ured za zaštitu ustava i borbu protiv terorizma (BVT), bio sve više međunarodno izoliran nakon skandala posljednjih godina, a strani partnerske službe nevoljko su prosljeđivale informacije. Kao dio reforme 2021., BVT je reorganiziran u Upravu za državnu sigurnost i obavještajne poslove.