Vlada bh. entiteta RS pripremila je sporazum o 'mirnom razdruživanju', za koji će tražiti i potpis Vlade Federacije Bosne i Hercegovine. Dokument nazvan 'Informacija o potrebi pokretanja procedure regulisanja odnosa Republike Srpske i Federacije Bosne i Hercegovine u skladu sa Dejtonskim sporazumom i međunarodnim aktima' trebao bi se naći na posebnoj sjednici entitetskog parlementa RS.

Pretpostavljeno je da potpisnice budu vlade oba entiteta. Iako je jasno da do toga neće doći, u RS-u ovakvim prijedlozima nastavljaju sa podrivanjem države Bosne i Hercegovine.
Pravni ekspert Kasim Trnka komentirajući dokument za Hayat.ba kazao je da je ovo nastavak istog koncepta koji je započet 'svesrpskim saborom' u Beogradu.
- I jedni i drugi tvrde da rade sve u skladu sa Dejtonskim mirovnim sporazum, a sve je direktno usmjereno na rušenje Dejtonskog sporazuma. RS je svjesna da se ovo neće uzeti u razmatranje, da će biti odbačeno. Neće se ni ulaziti u suštinu stvari. Na ovaj način su potvrdili da i dalje rade na destabilizaciji ovog područja, prije svega BiH. A, ako dođe do destabiliazacije BiH, svakako ni region neće biti pošteđen - kaže Trnka koji je bio član delegacije Republike Bosne i Hercegovine na pregovorima 1995. godine u Dejtonu.

Naš sagovornik dalje dodaje kako je riječ o politici koja se stvara u koordinaciji zvaničnog Beograda i Moskve i da je to samo unošenje elemenata destabilizacije kako bi se na ovaj prostor infiltrirale Rusija i Srbija nasuprot Evropskoj uniji i NATO paktu.
- Da se onemogući brža ekonomska, privredna, politička i svaka druga stabilizacija odnosno približavanje EU – kaže Trnka.

Trnka za Hayat.ba o dokumentu RS-a: Nastavak koncepta koji je započet 'svesrpskim saborom'

U uvodu Sporazuma se navodi kako će "RS i FBiH, koje čine BiH, međusobno uvažavati državnopravni subjektivitet, shodno statusu strana ugovornica i potpisnika svih aneksa Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH". U članu 7. se spominje razdruživanje:
"Strane se mirno razdružuju zbog nemogućnosti obnavljanja izvornog Opšteg okvirnog za mir u BiH, koji je garantovao ravnopravnost entiteta i konstitutivnih naroda na osnovu konsenzusa primjenom konsocijativne demokratije i mehanizama zaštite entitetskih i nacionalnih interesa".
Trnka se referirao i na sam tekst prijedloga sporazuma.


- Na prvi pogled kada se čita taj dokument, apsolutno je da nema nikakve veze, ni logičke i pravne, ni bilo kakve sa odredbama Dejtonskog mirovnog sporazuma. To je usmjereno direktno na rušenje Dejtonskog mirovnog sporazuma. Suština je u onome što je u Deklaraciji 'svesrpskog sabora' rečeno da će se izvršiti 'unifikacija Srbije i RS-a', a da će RS raditi da onesposobi djelovanje institucija BiH. To je osnovni koncept toga djelovanja. U Deklaraciji su najavili formiranje 'Vrhovnog srpskog savjeta', koje bi bilo nadvladino tijelo sa ozbiljnim kompetencijama i koje treba da nadgleda i da ne može da vrši tu asimilaciju RS-a sa Srbijom. Ova priča da bi oni, ipak, ostali formalno u okviru BiH, to je samo da se zavara javnost, to je apsolutno odvajanje od BiH i tako ga treba shvatiti – kaže Trnka.
Ističe kako bi u samom dokumentu mogao pronaći stotinu elemenata koje su potpuno suprotne Dejtonskom mirovnom sporazumu.
- Samim tim da spominje državnost i da su entiteti stvorili BiH i da se eto mogu razići, to je sve apsolutno suprotno i slovu i duhu Dejtonskog mirovnog sporazuma – kazao je Trnka za Hayat.ba.