Tuširanje hladnom vodom postalo je trendovski način započinjanja dana zbog navodnih koristi koje nudi, kao što su poboljšanje mentalnog zdravlja, energije i ublažavanje bolova u mišićima.
Hladni tuševi su oblik terapije hladnom vodom, srodni ledenim kupkama i uranjanju u hladnu vodu.
Istraživanja pokazuju da hladni tuševi mogu imati zdravstvene koristi djelomično zato što pomažu poboljšati cirkulaciju i odgovor na stres. Međutim, nije svaka popularna tvrdnja o hladnim tuševima potvrđena naučnim dokazima.
Potrebno je više istraživanja kako bi se potvrdile dugoročne zdravstvene koristi hladnih tuševa. Evo što je poznato o potencijalnim koristima uzimanja hladnog tuša i koliko je snažan dokaz za svaku od njih:
Može poboljšati raspoloženje
Izlaganje tijela bilo kojoj vrsti hladnoće aktivira simpatički živčani sistem, odgovoran za reakciju “borbe ili bijega”. Kao odgovor na stres koji hladni tuš donosi, možete doživjeti porast hormona endorfina, što vas može učiniti sretnijim i energičnijim. Istraživanja takođe pokazuju da hladni receptori u koži šalju intenzivan broj električnih impulsa u mozak koji pomažu smanjiti simptome depresije. Međutim, terapija hladnom vodom nije dokazani tretman za bilo koje mentalno zdravstveno stanje.
Može vas razbuditi
Postoji nauka iza osjećaja veće budnosti nakon što vas prelije hladna voda. Kada hladna voda udari u vašu kožu, cirkulacija se povećava i krv žuri prema vašem središtu. Poboljšan protok krvi pomaže u transportu više kisika po cijelom tijelu, što može pomoći da se osjećate više budnim. Takođe možete osjećati veću budnost i energiju zbog izlučivanja endorfina koji dolazi iz hladne vode.
Može smanjiti bolove u mišićima
Drugi oblici hladne terapije, poput primjene leda, često se koriste za smanjenje bolova nakon vježbanja ili za pomoć u ozdravljenju povreda. Hladni tuševi i drugi oblici uranjanja u hladnu vodu mogu imati sličan učinak. Studija iz 2013. godine pokazala je da uranjanje tijela ispod vrata u vodu temperature 10-15°C pomoglo smanjiti bolove nakon vježbanja.
Može olakšati bol
Istraživanja pokazuju da izlaganje hladnoći uzrokuje da hladni receptori u vašoj koži šalju električne impulse u mozak koji imaju značajan analgetski učinak. Hladnoća takođe povećava endorfine koji poboljšavaju raspoloženje i djeluju kao prirodni analgetici u trenucima boli ili stresa.
Može poboljšati imunološki sistem
Hladni tuševi su predstavljeni kao sposobni poboljšati zdravlje imunološkog sustava, ali istraživanja vjerojatno još nisu dovoljno jaka da potpuno podrže tu tvrdnju.
Može pomoći u metabolizmu
Ograničena istraživanja pokazuju da hladni tuševi mogu pokrenuti vaš metabolizam. Vaš metabolizam je način na koji vaše tijelo pretvara hranu u energiju, a povećanje mirovanja metabolizma može pomoći tijelu da sagori kalorije i masti.
Rizici hladnih tuševa
Za prosječnu zdravu osobu, najveći rizik hladnog tuša je nelagoda koju možda nećete voljeti. Međutim, ljudi s određenim zdravstvenim stanjima trebali bi izbjegavati hladne tuševe, poput onih koji imaju stanja poput urtikarije na hladnoću, bolesti srca ili pluća te Rejnaudovog sindroma.
Savjeti za hladan tuš
Ako ste spremni sniziti temperaturu u tušu, evo nekoliko savjeta kako maksimalno iskoristiti zdravstvene koristi hladnog tuša i učiniti ga ugodnijim:
Podesite temperaturu tuša na odgovarajući nivo (oko 10-15°C).
Počnite polako ako ste novi u terapiji hladnom vodom. Počnite s tuširanjem od 30 sekundi i postepeno povećavajte vrijeme.
Ako vam hladni tuš ne odgovara, možete pokušati s promjenom temperature vode ili s postupnim prelazom od tople vode prema hladnoj.
Opustite se uz disanje kako biste ostali smireni i izbjegli napetost zbog šoka hladne vode.
Ukratko, istraživanja pokazuju da hladni tuševi mogu koristiti zdravlju poboljšavanjem cirkulacije i odgovora na stres. Ipak, potrebna su daljnja istraživanja kako bi se potpuno potvrdile ili bolje razumjele mnoge od navodnih koristi, uključujući njihovu sposobnost liječenja depresije ili sagorijevanja masti, piše Ljepotaizdravlje.