Umjesto optužbi za prethodnu vlast nova bi mogla i morala da se pozabavi aktuelnim problemima. A ima ih, i to na svim nivoima. U Bosnu i Hercegovinu se u prvoj polovini ove godine više uvozilo roba, nego što se izvozilo. Ukupan obim spoljno-trgovinske razmjene je smanjen za 303 miliona maraka, a deficit je veći za 1,15 milijardi. Tako da pokrivenost uvoza izvozom iznosi 57,3 posto. Nekoliko je razloga zašto dolazi do oscilacija ako se cifre uporede s nekim od prethodnih godina.
U prvoj polovini 2024. godine BiH je ostvarila ukupan izvoz u iznosu 8,19 milijardi KM, što je manje za 729 miliona u odnosu na isti period prethodne godine, dok je uvoz u BiH iznosio 14,29 milijardi KM i veći je za 426 miliona KM u odnosu na prethodnu godinu.
BiH najveći obim razmjene u vanjskoj trgovini ostvaruje sa zemljama EU, gdje se plasira više od 70% proizvoda i tržište EU predstavlja nulti prioritet.
Najznačajniji partneri u izvozu su:
Hrvatska 15,88%
Njemačka 15,62%
Srbija 10, 37%
Najznačajniji partneri u uvozu su:
Hrvatska 19,52%
Srbija 13,22%
Njemačka 8,97%
Slovenija 8,50%
Prema parametrima robne razmjene u BIH, evidentno je smanjenje izvoza i trend povećanja uvoza te povećanje deficita u skoro svim sektorima privrede. Ovakvi rezultati predstavljaju refleksiju ekonomije Evrope, kažu iz VTK-a.
Najznačajnije izvozne tarife:
Izolovana žica
Električna energija
Konstrukcije željezne I čelične
Sjedala
Ostali namještaj I njegovi dijelovi
Najznačajnije tarife u uvozu:
Naftna ulja I ulja dobijena od bitumenskih minerala
Lični automobili
Lijekovi
Kameni ugalj, briketi i slična kruta goriva od kamenog uglja
Bakrena žica
(A.Hadžić)