Ekstremne vrućine i toplotni val posljednjih dana zahvatili su našu zemlju.

U većem dijelu BiH na snazi je crveni meteoalarm.

Ljekari konstantno upozoravaju pacijente da se zaštite od vrućina ili da se ne izlažu suncu, međutim, drastično je povećan broj onih koji se javljaju u Zavod za hitnu medicinsku pomoć.

U posljednja 72 sata javilo se čak 1.400 pacijenata sa različitim vrstama tegoba. To je za Hayat potvrdila specijalistica urgentne medicine dr. Nejra Jonuz - Gušić.

- Većina tih tegoba jeste posljedica temperaturnog vala i nisu u pitanju samo starije osobe. Imamo dosta osoba i mlađe životne dobi, jer su oni radno aktivno stanovništvo, koji moraju da idu na posao i obavljaju dnevne aktivnosti, tako da su oni puno više izloženi visokim temperaturama nego starije stanovništvo. Što se tiče same kliničke slike, najčešće se radi o toplotnoj iscrpljenosti, toplotnim grčevima kao posljedica gubitka minerala. Na javnim mjestima dosta imamo kolapsnih stanja. Do sad nismo imali slučajeve sunčanice ili toplotnih udara, na svu sreću, što znači da pacijenti ipak prihvataju naše savjete i sugestije koje se trudimo uputiti ovih dana - kazala je.

U Hitnu pomoć KS se javilo čak 1.400 osoba zbog vrućine: Ovo su preporuke ljekara

Ističe da su preporuke i dalje iste. Pokušavati ne izlaziti ukoliko nije neophodno, od 10 ujutro do barem 18 sati, koristiti prozračnu odjeću koja štiti od topline ali i UV zračenja koje je također štetno. Također je važan unos tečnosti i mineralnih otopina da bi se spriječili toplotni grčevi.

- Važno je i racionalno korištenje klimatiziranih aparata, logično je da ne možete boraviti negdje gdje je temperatura 19 stepeni, a onda izaći na temperaturu od 37 stepeni. Logično je da organizam to ne može podnijeti i zato ćete i kolabirati. Sve što radimo ovih dana treba biti racionalno, bez obzira koliko nam je svima teško - pojašnjava doktorica Jonuz - Gušić.