U večerašnjem izdanju 'Istrage sedmice' donosimo potresna svjedočenja Srebreničana koji su preživjeli Marš smrti.
Hasan Hasanović ostao je bez 74 člana porodice, među njima i bez dvojice braće za koje je majci obećao da će ih čuvati. Tijelo jednog od braće uspio je iznijeti na slobodnu teritoriju. Nosio ga je 27 kilometara.
Mevludin Orić preživio je strijeljanje 14. jula 1995. godine na livadi u blizini škole u Orahovcu, kod Zvornika, koje su počinili pripadnici Vojske RS-a. Morao je glumiti da je mrtav kako bi ostao živ.
Kadir Habibović tokom pada Srebrenice bio je teško ranjen, vođen na strijeljanje, ali želja za životom i izbavljenjem bila je jača. Nakon što je preživio strijeljanje, sedamnaest dana, bez hrane i oružja, tumarao je kroz šumu, teškom mukom savladavao nepoznatu teritoriju.

Iako su nastavili živjeti, ono što su preživjeli u Srebrenici trajno se urezalo i ostavilo trajne posljedice. Ipak, biraju govoriti, podsjećati opominjati na golgotu i strahote koje je preživio narod Srebrenice.
U drugom dijelu emisije govorimo o patriotskoj pjesmi „Branioci Sarajeva“ koja je emitovana na BH Radiju 1, a zbog čijeg emitovanja je sankcionisana urednica Enisa Hajdarević-Šojko. Pitamo, kome i zašto smetaju patriotske pjesme otpjevane u čast branioca Sarajeva, hrabrih momaka lavljeg srca koji su se bez oružja, u patikama uspjeli odbraniti agresoru. Gosti su autor pjesme Nazif Gljiva i Muhamed Fazlagić.
On i njegov bend pobjegli su od metaka na zaleđenoj planini kako bi stigli na Eurosong, na kojem je Bosna i Hercegovina prvi put učestvovala 1993. godine.

(A. G. I)