Proteklu sedmicu obilježili su dani s visokim dnevnim temperaturama zraka. U petak, 21. juna, u Mostaru je izmjereno rekordnih 40 stepeni.
I dok su ove sedmice temperature u padu i najavljeno je osvježenje, stižu i prve prognoze meteorologa za ostatak ljeta.
"Kada je u pitanju ljeto pred nama, vrijednosti temperatura zraka tokom sva tri ljetna mjeseca su natprosječno visoke. Vrijednosti temperatura kakvih smo sad svjedoci bit će jako česte, odnosno, bit će česta pojava toplotnih valova koji će biti intenzivniji, ali i duži" – kaže meteorolog Bakir Krajinović.
Utjecaju visokih temperatura zraka najviše su izložene osjetljive skupine kao što su mala djeca, trudnice, hronični bolesnici, starije osobe, kao i ljude koji rade na otvorenom.
Stoga, upozorenja stižu sa svih strana - zaštita je važna, jer se samo tako mogu spriječiti neželjene posljedice.
Ollie Jay, profesor za pitanja toplote i zdravlja na Univerzitetu u Sidneyu, za Daily Mail objašnjava da toplota ubija na tri načina.
Prvi je toplotni udar, odnosno kritično povećanje tjelesne temperature koje uzrokuje otkazivanje organa. Prema njegovim riječima, kada unutrašnja temperatura tijela postane previsoka, tijelo preusmjerava krv prema koži da bi se ohladilo.
Međutim, to odvlači krv i kiseonik iz želuca i crijeva i može da omogući prodor toksina u krvotok što pokreće kaskadu posljedica. Zgrušavanje svuda po tijelu, otkazivanje više organa i, na kraju, smrt.
Najveći ubica na vrućini je opterećenje srca, posebno za ljude koji imaju kardiovaskularne bolesti, dodao je australijski profesor.
Još jedan način na koji vrućina može da bude fatalna je dehidracija.
Sunčanica i toplotni udar
Sunčanica nastaje direktnim izlaganjem glave sunčevom zračenju. Simptomi koji se mogu javiti su glavobolja, pretjerano znojenje i ubrzan puls, a disanje je plitko i ubrzano. Također, može se javiti vrtoglavica ili u krajnjem slučaju nesvjestica.
Mjere pružanja prve pomoći:
– Pomjerite osobu u hlad ili u rashlađenu, provjetrenu prostoriju.
– Raskomotite je (skinite nepotrebnu odjeću).
– Stavite joj hladne obloge na čelo, vrat i zglobne prevoje.
– Postavite je da sjedi I dajte joj hladne i slatke napitke, gutljaj po gutljaj.
– Ukoliko osjeća nesvjesticu, postavite je u ležeći položaj sa podignutim nogama.
Toplotni udar nastaje uslijed dužeg boravka u pregrijanoj sredini, kada toplota tijela prevazilazi kapacitet znojenja. Simptomi koji se mogu javiti su: crvenilo kože, povišena tjelesna temperature, suha koža, može se javiti poremećaj svijesti (od pospanosti do besvjesnog stanja), glavobolja, mučnina, povraćanje.
Mjere pružanja prve pomoći:
– Sklonite osobu na hladnije mjesto.
– Uklonite nepotrebnu odjeću.
– Zamotajte pregrijanu osobu u vlažan čaršav ili nešto slično njemu i polivajte hladnom vodom sve vrijeme (nikako ledenom vodom!).
– Dajte osobi raslađenu tečnost da pije, gutljaj po gutljaj.
– Ukoliko se javi nesvjestica, postavite osobu u ležeći položaj sa podignutim nogama.
– Ukoliko se jave teži poremećaji svijesti – besvjesno stanje, osobu okrenite na bok i odmah kontaktirajte Službu hitne medicinske pomoći, savjetuju iz Crvenog križa.
Kako se zaštititi?
Ovo su neke od preporuka stručnjaka:
Izbjegavajte izlaganje direktnoj sunčevoj svjetlosti, posebno u razdoblju između 10 i 17 sati.
Pijte dovoljno tekućine, odnosno negazirane vode ili niskokaloričnih pića bez kofeina alkohola i šećera. Važno je konstantno unositi tekućinu, a ne tek kad se pojavi osjećaj žeđi.
Nosite laganu i široku odjeću svijetlih boja i prirodnih materijala. Ne zaboravite na šešire, kape te sunčane naočale.
Jedite više manjih obroka bogatih svježim povrćem i voćem.
Tuširajte se mlakom vodom, a možete stavljati i hladne obloge.
Ako radite ili trenirate na otvorenom uzimajte češće pauze u hladu i pijte više tekućine.