Kukuruz posijan za zrno, poljoprivrednici mahom sijeku u silažu. Šteta je na njemu već uočljiva, pa se ne isplati čekati, kažu. Suša je uradila svoje. Pukotine u zemlji, zabilježene na području Gradačca, najbolje pokazuju kakvo je stanje u ovom kraju.

- Poštena kiša ovdje nije pala od početka sedmog mjeseca. Tuga, jad i čemer je ono što vidimo na poljima - ističe Ismet Mujić, koji već više od mjesec dana od jutra do večeri ne izlazi iz mašina budući da radi usluge u poljoprivredi.

Nema se, kaže, šta više čekati. Navodi primjer gdje je jedan poljoprivrednik posijao 750 dunuma kukuruza od čega je tek 150 dunuma ostavio za vršidbu, sve ostalo mora sjeći.

- Kombajn je 25 maraka po dunumu za vršidbu, a 60 KM za sječu silaže. I opet je isplatnije ovo drugo nego ovršiti zrno kad ga nema, jer na 400 dunuma nema 100 tona žita - kaže Mujić.

Kolike su štete tek ćemo, dodaje, biti svjesni kada krene žetva kukuruza u zrnu, odnosno ono što je ostalo od njega. Kako smo već pisali situacija je katastrofalna u Semberiji, gdje su izmjerili nepune tri tone po hektaru. Vršidbu su počeli i pojedini ratari i u Modriči.

- Vlaga je 13,2 to je top. Imali su nekih 650, 670 kilograma. Kod njih je još i dobro stanje jer su ih u sedmom mjesecu u dva navrata zahvatile padavine, bilo je i grada, koji im je možemo reći pomogao, led sljušti kukuruz, ali se on oporavi - navodi Ismet i ističe kako je tamo sjekao najbolje kukuruze i u brdima ili pored rijeka kod Gradačca dok “u ravnici nema ništa”.


Brzo će se završiti posao na kukuruznim poljima, pa se poljoprivrednici već brinu za jesenju sjetvu. Naš sagovornik priča da se u poljima gdje je zemlja prahulja tolika prašina digne da ne vide jedan drugog u polju kada se mimoilaze. Na sionici nema prašine, ali je i tvrdo.

- Vozim kombajn od 19 tona po njivi, apsolutno se zemlja ne miče pod njim. Bože, u šta ćemo posijati? Kako? Uzet ću ovu vučnu tanjiraču veliku, pa ću nekako potanjirati, baciti, posijati i nadaj se kiši da padne i to će nići. Ali ko ne radi redukovano, Boga mi ne znam šta će - zaključuje Ismet, piše Agroklub.