Njemačka Bundesbanka zabilježila je rekordan gubitak u 2024. godini zbog politike kamatnih stopa Evropske centralne banke (ECB). Radi se o 19,2 milijarde eura, kako je objavila ova bankarska institucija.

To znači da je još jednom izgubljen finansijski nenadmašan prihod za savezni budžet - kao što je bio slučaj u prethodne četiri godine", piše ARD.

Predstavljajući godišnji finansijski izvještaj, predsjednik Bundesbanke Joachim Nagel izjavio je kako je vrhunac godišnjih opterećenja vjerovatno prošao, ali da se turbulencije mogu očekivati i u narednom periodu.

Veliki udarac za budžet Njemačke: Bundesbanka prijavila gubitak prvi put od 1979. godine

Savezno ministarstvo finansija godinama je u budžetu planiralo dobit Bundesbanke od 2,5 milijardi eura.

Taj profit je 2019. godine rastao i do 5,85 milijardi eura. Posljednji gubitak bilansa stanja dogodio se prije 45 godina. Te 1979. godine Bundesbanka je prijavila deficit od nešto više od 2,9 milijardi eura.