Trostruki svjetski prvak u Formuli 1 Max Verstappen je zbunjen kako je od tako dominantnog bolida u prošloj sezoni Formule 1 došao do onoga kojeg sada opisuje kao "čudovište". Vozač Red Bulla imao je vikend za zaborav na Velikoj nagradi Italije, gdje se kvalifikovao tek na sedmo mjesto, a utrku završio na šestom mjestu u nedjelju.
Prošle godine u Monzi, Verstappen je osigurao rekordnu desetu uzastopnu pobjedu u sezoni. Sada, trostruki uzastopni F1 prvak nije uspio pobijediti u šest vezanih utrka, što je njegov najduži niz bez pobjede još od 2020. godine. Njegovo vodstvo u poretku vozača polako se smanjuje, jer Lando Norris utrku po utrku smanjuje razliku.
Za utjehu mu može biti to što je Norris zauzeo „samo“ treće mjesto te tako nije mnogo smanjio prednost u odnosu na vodećeg Maxa. Podsjetimo, u Monzi je pobijedio Lecler koji je oduševio strastvene crvene tifose pobjedom na Ferrarijevoj domaćoj stazi nakon hrabre strategije sa samo jednim zaustavljanjem. Ipak, Norris je smanjio razliku na 62 boda, dok je McLaren došao na samo osam bodova iza Red Bulla u poretku konstruktora. Verstappen je rekao da je u proteklim sedmicama dao timu što više povratnih informacija kako bi im pomogao da shvate promjene koje su potrebne za povratak izgubljenog tempa.
Preostalo je još osam utrka u sezoni Formule 1, uključujući one u Austinu, Mexico Cityju i Abu Dhabiju, na sve tri staze Verstappen je slavio u posljednje tri godine.

Emir Habeš