Vijeće Bošnjaka Slovenije (VBS) poziva zvaničnike Republike Slovenije da kao članica Evropske unije učine sve u njihovoj moći da utječu na rukovodstvo EU i NATO-a da se zaustavi separatistička i opasna politika beogradskog režima u Bosni i Hercegovini.

Milorad Dodik, koji godinama destabilizira Bosnu i Hercegovinu, ništa ne bi mogao uraditi bez podrške Beograda i Moskve. Dok pokušava kreirati haos u regionu, najviše nevolja nanosi upravo vlastitom narodu kojeg sada pokušava gurnuti u krvoproliće. Važno je da Slovenija, kao naša prijateljska zemlja, namjere Vučića i Dodika shvati kao prijetnju i za vlastitu sigurnost i ekonomiju, jer destabilizacijom Balkana nesigurna je i Evropska unija. Ako se tome doda rat u Ukrajini, onda je jasno kome ova cijela situacija odgovara, a to je Rusija.

Vijeće Bošnjaka Slovenije: Apelujemo da se zaustavi separatistička politika beogradskog režima u BiH

Također, treba imati na umu da je u Bosni i Hercegovini zbog istih aktera počeo i Prvi svjetski rat kada je u stradalo 50 miliona evropljana raznih naroda i religija. Ovaj put ne smijemo biti naivni i moramo učiniti sve da se Vučić i Dodik zaustave dok je još vrijeme, navodi se u saopćenju Vijeća Bošnjaka Slovenije.