Vijeće ministara Bosne i Hercegovine usvojilo je Program reformi BiH za 2024. godinu koji je predložila Komisija za saradnju s NATO-om, a koji će biti dostavljen u sjedište NATO saveza u Briselu.
Na ovaj način omogućava se kontinuiran rad institucija BiH na utvrđivanju prioriteta i realizaciji obaveza koje proizlaze iz učešća BiH u NATO programu 'Partnerstvo za mir'.
Program reformi sadrži pet poglavlja i obuhvaća politička i ekonomska, odbrambena i vojna pitanja, te pitanja resursa, sigurnosti, kao i pravna pitanja.
Podsjetimo, Program reformi je usvojen i 2023. godine i inače njegovo usvajanje i slanje u Brisel je jedna od obaveza koju BiH ima prema NATO-u u okviru MAP programa.
Pojašnjenja radi, MAP (Membership Action Plan) – Akcioni plan za članstvo, je program NATO-a koji pomaže zemljama aspirantima da se pripreme za članstvo. Nije garancija da će država postati članica, već služi kao okvir za reforme u oblastima odbrane, politike, ekonomije, sigurnosti i zakonodavstva.
BiH je dobila poziv za MAP 2010. godine, ali nije mogla aktivirati program zbog unutrašnjih nesuglasica, prvenstveno vezanih za knjiženje vojne imovine.
S druge strane, ANP (Annual National Program) – Godišnji nacionalni program je dokument koji država podnosi NATO-u u okviru MAP-a i njime prezentira planirane reforme u sektoru odbrane i drugim oblastima.
Ukratko, MAP je širi okvir za pripremu članstva, dok je ANP tehnički dokument u sklopu MAP-a. Trenutno, BiH formalno jeste u MAP procesu, ali kroz “Program reformi”, koji je prilagođen unutrašnjem političkom konsenzusu.
Posljednji put Program reformi je poslat 2022, tada za 2021. i 2022. godinu.