Prošle sedmice, Afrički centri za kontrolu i prevenciju bolesti izvijestili su da su boginje, poznate i kao boginje majmuna, ove godine otkrivene u 10 afričkih zemalja, uključujući Kongo, koji čini više od 96 odsto svih slučajeva i smrti.

U poređenju sa istim periodom prošle godine, agencija je saopštila da je broj slučajeva povećan za 160 posto, a broj umrlih skočio za 19 posto, prenosi AP.

Kako se prenose?

Zvaničnici Centra za kontrolu bolesti u Africi rekli su da je skoro 70% slučajeva u Kongu kod djece mlađe od 15 godina, koja su također odgovorna za 85% smrti.

Virus koji može ubiti 10 posto svijeta: Nemoguće ga zaustaviti, stručnjaci na koljenima

Majmunske boginje su prvi put prijavljene prošle sedmice u Burundiju i Ruandi, dok su druge zemlje, uključujući Keniju i Centralnoafričku Republiku, također identifikovale slučajeve.

Tedros iz SZO je rekao da je agencija oslobodila milion dolara iz svog fonda za hitne slučajeve kako bi podržala odgovor na majmunske boginje.

Ranije ove godine, javlja N1 Hrvatska, naučnici su prijavili pojavu novog oblika smrtonosnije verzije majmunskih boginja, koje mogu da ubiju i do 10 posto ljudi, u rudarskom gradu u Kongu, za koji strahuju da bi se lakše proširio među ljudi. Majmunske boginje se šire bliskim kontaktom sa zaraženim ljudima, uključujući seksualni odnos.

Hitan odgovor

WHO je 2022. proglasio majmunske boginje globalno hitnom situacijom nakon što se proširio u više od 70 zemalja, uglavnom pogađajući homoseksualne i biseksualne muškarce. Prije tog izbijanja, bolest se uglavnom javljala u sporadičnim epidemijama u središnjoj i zapadnoj Africi kada su ljudi dolazili u kontakt sa zaraženim životinjama.

Zapadne zemlje uglavnom su zaustavile širenje boginja uz pomoć vakcinA i tretmana, no vrlo je malo njih bilo dostupno u Africi.

Maria Van Kerkhove rekla je da postoje brojna zabrinjavajuća pitanja u afričkoj epidemiji boginja i pozvala na hitniji odgovor.

“Ne želimo da svijet sjedi, gleda i čeka”, rekla je. “Vrijeme za djelovanje je sada.”