O tome kako se tome suprotstaviti, na koji način i u kojem segmentu u tome može pomoći prisustvo i saradnja s NATO-ovim snagama, koliko je u tome smislu važan i dvodnevni seminar ''Partnerski 360 Simpozij 2024" pod nazivom "Partnerstvo u vrijeme hibridnih izazova" u organizaciji naše domovine i NATO-a te drugim važnim političkim i sigurnosnim aktuelnostima razgovarali smo danas u emisiji "Dobar dan, BiH" s Hamzom Višćom, vojno-političkim analitičarem.
"Najprije je važno podsjetiti da je u ovoj godini ovo drugi važan događaj NATO-a koji se održava u Bosni i Hercegovini i sasvim je sigurno da je to izraz povjerenja u sposobnost naše zemlje da bude kvalitetan suorganizator ili koordinator takvih događaja. Dodatna važnost je u tome što je ovo prilika i da se BiH predstavi i drugo lice NATO-a. Naime, na ovom simpozijumu učestvuje ona operativna komanda NATO-a koja se nalazi u SAD-u i ona se bavi osiguranje potrebne interoperabilnosti između svake nacije koje su članice, a sve kako bi vojna, diplomatska i svaka druga moć bila maksimalno upotrebljena u očuvanju sigurnosti zemalja članica. U tom smislu, šansa da i mi to slušamo je vrlo dobra stvar kao i činjenica da smo se u prethodnim slučajevima pokazali kao vrlo dobri organizatori i domaćini. Postoji također još jedan segment koji je važan za nas, a to je da mi ovu priliku iskoristimo kako bi u našoj zemlji promovirali standarde i vrijednosti NATO-a u BiH. Ne smijemo zaboraviti da su sve zemlje koje su unutar NATO-a sigurne zemlje i da se još nije desilo da je zemlju koja je unutar NATO-a napao neko ko je izvan NATO-a", pojašnjava razloge i važnost dobre koordinacije i saradnje naše domovine s NATO-om i iskorištavanje još jedne prilike da tu saradnju intenziviramo i ojačamo.

Odgovarajući na pitanje kakva je trenutna saradnja BiH i NATO-a, Višća odgovara da jedna ilustracija jutrošnjih aktivnosti potvrđuje kako naše vlasti još nisu potpuno usklađene u tom smislu i kakve posljedice to može imati:
"Jutros je, naprimjer, prilikom otvaranja ovog događaja ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine rekao da je uključenje u NATO prioritetan politički cilj, a njegov zamjenik danas je primio državnog sekretara za odbranu Crne Gore i rekao da je prioritet Bosne i Hercegovine ulazak u Evropsku uniju. Dakle, on razgovara sa sekretarom ministarstva odbrane zemlje koja je u NATO-u, a ima političku potrebu da samo spomene naš evropski put, a ne euroatlanski. Mislim da je apsolutno najvažnije da mi budemo sigurni, jer kad ste sigurni, vi se onda možete dogovarati šta ćete prodati i šta ćete od koga kupiti. Vi znate da je ukupna percepcija da je Evropska unija više ekonomski savez koji se više brine o ekonomiji i ukupnoj kvaliteti života, a da je NATO taj koji se brine o sigurnosti svojih građana. I na kraju krajeva, većina zemalja je najprije ušla u NATO pa tek onda u EU", potencira Višća potrebu za usklađivanjem i fokusom jedinstvenosti stava Bosne i Hercegovine prema NATO-u kao prvom prioritetu jer je našoj domovini sigurnost najvažnija.