Vlada RS-a kreće sa prodajom državne imovine u inostranstvu. Tako je banjalučka Elektrokrajina dobila saglasnost Vlade za prodaju odmarališta u Bristu kod Makarske u Hrvatskoj.

Ali, brojne stvari su i dalje nejasne: od toga gdje će biti utrošen novac od prodaje do stanja u kakvom se nalazi pomenuto odmaralište.

Elektrokrajina je zadužena da proda odmaralište u Hrvatskoj, a ako dođe do prodaje, poručeno je iz ovog preduzeća, novac će biti predat Investiciono-razvojnoj banci RS, odnosno njenom Fondu za upravljanje nekretninama i potraživanjima RS-a.

Pomenutom Odlukom Vlade RS-a, koja je objavljena u „Službenom glasniku RS“, „Elektrokrajina“ je zadužena da javnim putem sprovede prodaju odmarališta u Bristu za račun Fonda za upravljanje nekretninama i potraživanjima u vlasništvu RS-a, jer je ovo preduzeće navedenu nekretninu iskazalo u pasivnom podbilansu. U Elektrokrajini međutim nemaju informacije u kakvom su stanju pomenute nekretnine, kolika je potencijalna vrijednost odmarališta i u koje svrhe će novac biti usmjeren.

Na pitanje gdje će sredstva od eventualne prodaje biti potrošena, nisu odgovorili ni iz Investiciono-razvojne banke.

"Niko u Vladi RS-a nema interesa da za te nekretnine uzme i prouči situaciju jer one vrijede više milijardi maraka, to je definitivno. Problem je što je hrvatska Vlada na razne načine te nekretnine ustupala na korištenje negdje čak i prodavala", smatra ekonomista Zoran Pavlović. Pavlović kaže i da je čudno što RS imovinu prodaje preko Elektrokrajine, kada to može da radi IRB. U opoziciji smatraju da je ova aktivnost netransparentna, što otvara sumnje da bi i novac od eventualne prodaje mogao biti potrošen nenamjenski.

Vlada RS-a rasprodaje imovinu u Hrvatskoj: Gdje će biti utrošen novac?

"To nam sve ostavlja prostor da sumnamo u ono najgore a to je da je rupa u budžetu Republike Srpske ogromna da je ne može zakrpiti ništa i da je došlo do one crvene linije a to je prodaja imovine i van granica", kaže zastupnica PDP-a u NSRS-u Tanja Vukomanović. Ona kaže da je još prije 10 godina otkriveno da vrijednost imovine RS-a u Hrvatskoj iznosi čak dvije milijarde maraka, pa je čudan, kako navodi, ovako neozbiljan pristup.

"Evo najnoviji podatak koji sam dobila od ministarstva jeste da u Hrvatskoj imaju neka 42 objekta bez konkretnih podataka šta je to tačno u kakvom je stanju, koja je vrijednost te imovine i šta RS uopšte namjerava sa tom imovinom - da li su to odmarališta, većinom su poslovni prostori ali bez ikakvih detalja", smatra Vukomanovićeva.

Iako je vlast RS-a više puta podržavala interese Hrvatske, kao što je slučaj sa pelješkim mostom, neriješeni odnosi između BiH i Hrvatske godinama onemogućavaju ostvarivanje prava na imovinu firmama ali i građanima Bosne i Hercegovine.

Tako se dešavalo da BiH imovinu u Hrvatskoj stavi u prodaju, dok hrvatsko resorno ministarstvo tu istu zemlju izda u zakup.